Sok feszültséget teremthetnek egy párkapcsolaton belül a vegánsággal kapcsolatos kérdések, különösen akkor, ha a párosnak csak az egyik fele követi ezt az életmódot. A lapunknak nyilatkozó párkapcsolati mediátor tanácsokat adott, miként célszerű kezelni ezeket.
Azon vegán olvasóink, akik mindenevő partnerrel, házastárssal élnek együtt, bizonyára sokszor felszisszentek már, amikor a két eltérő életmód ütközött egymással. Az ételek és az egyes étrendek kulcsfontosságúak lehetnek egy párkapcsolaton belül, olyannyira, hogy a kérdéskörről még tanulmány is készült. Ahogy arról is, hogy a nők és a férfiak különböző módon reagálhatnak arra, ha egy családtagjuk, akár a párjuk növényi étrendre, vegán életmódra tér át.
Az éppen sülő kolbász egész lakást belengő szaga, a szalámis késsel levágott szelet paprika, vagy éppen a zöldséges vágódeszkán aprított nyers hús látványa is komoly balhékat válthat ki a felek között. Ahogy az is, hogy a vegán étrend az átlagos megközelítés szerint drágább a hagyományosnál.
Az érzelmi biztonság a kulcskérdés
Egy-egy összetűzés után felvetődhet a kérdés, működhet-e a kapcsolat, ha a felek egy ennyire alapvető területen eltérő nézeteket vallanak, és ennyire különböző prioritások határozzák meg a mindennapjaikat, a mindennapi választásaikat.
Túlélheti ezeket a viszontagságokat a párkapcsolat, de csak abban az esetben, ha megfelelő érzelmi biztonságra épül fel. Azon múlik a siker, mennyire tudnak érzelmileg egymásra hangolódni a felek, mennyire tudnak egymásnak törődést nyújtani, egymás felé fordulni, amikor szükség van rá. Ha a válasz pozitív, akkor okozhatnak ugyan nézeteltéréseket ezek a kérdések, de túl lehet rajtuk lendülni
– nyilatkozta Ferjancsik Ágnes párkapcsolati mediátor, mentálhigiénés szakember.
Hozzátette, mindkét oldalról kiadós megértésre és sok türelemre van szükség ahhoz, hogy ne csak a saját igényeiket lássák meg a kialakult helyzetben. Természetesen könnyebb elfogadni ezeket a különbözőségeket is, ha a párkapcsolat többi területe rendben van. Érdemes lehet tehát mélyebbre ásni, ha rendszeresen visszatérő, komoly feszültségeket eredményeznek a pár tagjai között a vegán-mindenevő kérdések.
Hangsúlyozta, az nem működhet, hogy a béke kedvéért az egyik fél „teljesen elnyomja és háttérbe szorítja magát, mert abból is frusztráció lesz”. A pár vegán tagjának azt javasolja, türelmesen, több alkalommal is jelezze, ha gondja van. Ne rászóljon a másikra, hanem jól kommunikálva, nyugodtan magyarázza el, miért fontos az adott dolog neki.
Arról beszéljen, milyen érzések vannak benne: „undorodom, ilyenkor felfordul a gyomrom”, „azt érzem, nem vagyok fontos neked, ha erre nem figyelsz”. A másik fél a párja érzelmeihez sokkal könnyebben tud kapcsolódni, mint az elvárásaihoz
– tanácsolta a szakember.
Amikor bezavar a gyerekkérdés
Ha két ember párkapcsolatában már kifejezetten olajozottan is működik a vegán-mindenevő együttműködés, a gyerekvállalás könnyen feltépheti a régi sebeket, sőt: újabbak hasadhatnak fel a hatására.
Rögtön ott van például a kérdés, várandósság, majd szoptatás idején lehet-e vegán a kismama. Hónapokkal később lesz csak aktuális, ám rendszerint már korábban felmerül az is, a gyereket vegán elvek mentén, vagy mindenevőnek neveljék.
Ferjancsik Ágnes szerint ebben a szituációban is fontos kilépni abból a törekvésből, hogy játszmákat akarjunk megnyerni. Szerinte sokkal célravezetőbb lehet, ha a gyerekre bízzuk a választást, és ő maga döntheti el, melyik szülő ételéből szeretne enni az adott napon.
A sok „miért” közepette, amelybe előbb vagy utóbb, de minden kisgyerekes belefut, a vegán szülő akár mesekönyveken keresztül is megmutathatja, mi miatt köteleződött el a vegán életmód mellett. Jó hír, hogy a párkapcsolati szakértő szerint ez még nem minősül játszmázásnak.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.