A sztrók az egyik legpusztítóbb betegség a neurológiai megbetegedések között. Világszerte mintegy ötmillió ember halálát okozza, és a tartós egészségi károsodások vezető oka az USA-ban.
Ám a jó hír, hogy a kockázat mintegy 80%-kal csökkenthető, ha megtesszük a szükséges életmódbeli változtatásokat: elsősorban javítunk az étrendünkön, abbahagyjuk a dohányzást és rendszeres testmozgást végzünk. Erről írt egy cikkében Dr. Michael Greger, a népszerű orvos.
A legjobb módszer a dohányzás abbahagyására, ha szívrohamod lesz. Mivel ha meghaltál, nem tudsz cigizni. Ha túléled a szívrohamot, akkor viszont az orvosod egyre csak azt hangsúlyozza majd, hogy életed során soha semmilyen formában ne gyújts rá.
Igen, a dohányzás abbahagyása nem egyszerű, de meg kell tenned. Ha a tóparton sétálsz, és az unokád a tóban fuldoklik, nem kell összeszedned az akaraterődet, hogy beugorj kimenteni őt – egyszerűen megteszed, mert ez a helyes. Ez a helyzet az egészséges étrenddel is: néhány dolgot meg kell tenned.
Felkelni éjjel, hogy megetesd a kisbabádat, talán megerőltetőnek tűnik, de teljesen mindegy, hogy van-e akaraterőd hozzá – néhány dolgot muszáj megtenni az életben. Egy szó mint száz, amit rendszeresen, nap mint nap megeszünk, életről és halálról dönthet.
A sztrók megelőzéséhez döntően növényi alapú étrend ajánlott, a hagyományos mediterrán étrend, ezen belül is a teljes értékű gabonákra, gyümölcsökre, zöldségekre, lencsére, babra, diófélékre fókuszálva.
A vegetáriánus vagy vegán étrend szintén ajánlott, rendszeresen kiegészítve jól felszívódó B12 vitaminnal. Vagy étrendkiegészítő formájában vigyük be, vagy B12-vel dúsított táplálékokkal.
Sajnálatos módon a B12 bevitele időnként ellenállásba ütközik a vegetáriánusoknál, némi félreértésből adódóan. Egyesek abban a tévhitben élnek, hogy a B12-hiány viszonylag ritka, és csak a vegánok egy kisebb csoportjánál fordulhat elő.
A jövőbeli kutatásoknak arra kell irányulnia, hogy meggyőzzék a vegetáriánusokat a rendszeres B12 fogyasztásról, hogy megelőzzék a hiányállapotot. A tudomány egyértelműen bizonyítja ennek szükségességét.
Hogyan játszik szerepet a növényi étrend a sztrók megelőzésében?
A rostok szerepe igen fontos, minden egyes gramm rost, amit elfogyasztunk, 1 százalékkal csökkentheti a betegség kockázatát.
Sőt, mi több: 12 százalékos kockázatcsökkenést érhetünk el naponta pluszban elfogyasztott 10 gramm rosttal. De a teljes értékű gabonákból bevitt rost nem csak a szívbetegség és a sztrók megelőzésére jó, hanem más betegségek általi halálozás veszélyét is mérsékli.
Ilyen például a rák, a cukorbetegség, a légúti megbetegedések, és a fertőzések általi elhalálozás – szóval a különböző okok miatt történő korai elhalálozás megelőzésében egyaránt szerepet játszik.
Feltehetőleg a rostok gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt, és ez magyarázatot ad arra, hogy miért ilyen átfogó a hatása. Illetve, ha rostokban gazdag ételeket eszünk, akkor automatikusan csökkentjük a gyulladást előidéző ételek fogyasztását.
Akik több növény ételt esznek, melyek rostban gazdagok, feltehetőleg kevesebb feldolgozott és állati eredetű ételt fogyasztanak. Egy tanulmány kimutatta, hogy a vörös húsok és feldolgozott húsféleségek 10%-kal növelik a sztrók kockázatát, már olyan kevés napi mennyiségben fogyasztva is, mint egy kártyalap felszínének nagysága!
Ez feltehetőleg azért van így, mert a húsban lévő hem-vas (mely a vérben és az izmokban található), pro-oxidáns hatással bír. A növényekben található nem-hem vasnál ez az összefüggés nem volt megfigyelhető.
Azt eddig is tudtuk, hogy egy méreganyagokat tartalmazó hulladéklerakó mellett élni egyenlő a sztrók magasabb kockázatával. De az csak nem rég derült ki, hogy az ételekkel bevitt, a biztonságosnak vélt határérték alatti méreganyagok is növelik a sztrók kockázatát – nyolcszoros, kilencszeres mértékben azoknál, akiknek a legmagasabb a vérében a méreganyag-szint.
Évek óta követem a vegán életmódot. A könyveimmel egy kis iránytűt szeretnék adni az embereknek, hogyan találják meg az útjukat a világban. A gyógyítással pedig szeretnék testi-lelki egészséget adni, személyre szabott módszerekkel. Hiszek abban, hogy minden élet egyformán értékes, és mindenkiben ott rejlik az együttérzés.