Az ország lakosai csaknem kétszer olyan mértékben csökkentették a húsfogyasztásukat, mint a nemzetközi átlag. A folyamat már régóta tart, az ország lakosai egy ideje élen járnak a növényi alapú táplálkozás alkalmazásában, és úgy néz ki, a trend nem fog egyhamar változni.
A Mintel piackutató cég legújabb elemzése, a Global Outlook on Sustainability alapján a német lakosok továbbra is élen járnak Európában, ami a növényi étrend alkalmazását jelenti. A tanulmány szerint a németek csupán 22 százaléka nyilatkozott úgy, hogy majdnem minden étkezéshez fogyaszt húst. A franciáknál ugyanez az érték 47 százalék, a briteknél pedig 51 százalék. Emellett az ország lakosainak 43 százaléka mondta, hogy csökkentette a húsfogyasztását 2022-ben, míg a nemzetközi átlag ezen a fronton csupán 28 százalék.
A németek több mint egyharmada (37%) gondolja úgy, hogy a húsfogyasztás csökkentése a legjobb módja annak, hogy egyéni szinten segítse valaki a klímaváltozás elleni harcot, ezzel pedig szintén élen járnak világviszonylatban. A globális átlag csupán 21 százalék ebben a kérdésben. A Mintel úgy gondolja, hogy a húsfogyasztás teljes megszüntetése helyett érdemes lenne olyan szabályozásokat hozni, amelyek a fogyasztókat a hústermékek csökkentésére ösztönzik, a tej- (24%) és húsalternatívákat (15%) legalább heti rendszerességgel vásárló fogyasztók legtöbbje ugyanis nem vegán.
Németország az élen jár a változásban
Tavaly és tavalyelőtt is megdöntötték a németek a húsfogyasztás negatív rekordját. A mostani adatok alapján 2023 első félévében 2,2 millióval kevesebb disznót vágtak le, mint az előző év ugyanezen szakaszában, ami 9,2 százalékos csökkenést jelent.
Vegetáriánus és vegán termékeket találni Németországban – ami leginkább a kolbászairól, hússzeleteiről és húsban gazdag fogásairól ismert – egyre egyszerűbb. Németországban vannak a legnagyobb számban vegetáriánusok az európai szomszédaikhoz viszonyítva. Ma a vegánok, vegetáriánusok és flexitáriánusok határozzák meg az élelmiszertrendeket és a növényi alapú élelmiszerek piaca elképesztő ütemben növekszik
– olvasható egy januári USDA-jelentésben.
A németek már viszonylag korán találkoznak a növényi étrenddel. Egy korábbi cikkben beszámoltunk róla, hogy a fővárosban élő gyerekek nagy része soha vagy csak nagyon ritkán eszik húst. Emellett az alternatív húskészítmények gyártásával kapcsolatos kilátások is elég rózsásak az országban.
Sőt, a német Penny felemelte néhány termék árát, hogy így tudatosítsa az emberekben a termékek fenntarthatóságának fontosságát. A környezetkárosításuk mértékével feldrágult termékek között volt 88 százalékkal drágább bécsi kolbász és 94 százalékkal drágább Maasdam sajt is, míg a vegán termékek ára mindössze 5 százalékkal drágult csupán.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.