Minden húsféléből kevesebbet fogyasztottak a német lakosok 2022-ben, mint az azt megelőző években.
Már tavaly is írtunk arról, hogy Németországban lassan, de biztosan csökken a lakosság húsfogyasztása, és már 2021-ben is érkeztek hírek arról, hogy az ország egyre kevesebb húst termel, miközben a növényi alapú termékek gyártása gyarapodik. Ezzel együtt pedig a vegánok száma fokozatosan növekszik.
Egy friss jelentés alapján a tendencia nem változott. Az 1989-es mérések óta a 2022-es évben fogyasztották a legkevesebb húst a németek.
A mezőgazdasági központ információs központja által kiadott jelentésből kiderül, hogy a lakosság átlagosan 4,2 kilogrammal kevesebb húst fogyasztott a tavalyi év folyamán 2021-hez képest, ezzel 52 kilogrammra csökkentve az egy főre jutó átlagfogyasztást.
A visszaesés a disznóhús esetében 2,8 kg, a marha- és borjúhús esetében 900 g, csirkehúsból pedig 400 grammal fogyasztottak kevesebbet a németek.
A hazai termelés ezzel párhuzamosan 9,8 százalékkal csökkent a disznóhús tekintetében, 8,2 százalékkal a marha- és borjúhús vonatkozásában, szárnyasokból pedig 2,9 százalékos volt a termeléscsökkenés.
A németek nemet mondanak a mindennapos húsfogyasztásra?
„Egy dolog napnál is világosabb: sokkal kevesebb húst kell ennünk […] hosszú távon akár 80 százalékkal is csökkenthetnénk a húsfogyasztást. De nemcsak Németországban, hanem a világon mindenhol, mert kifejezetten nehéz nagy mennyiségű szén-dioxid-kibocsátás nélkül húst előállítani – mondta Karl Lauterbach, az ország egészségügyi minisztere 2022-ben.
Nagyon örülünk, hogy a húsfogyasztás továbbra is csökken Németországban, amit a flexitáriánus étrendet követők is elősegítettek
– fejezte ki örömét Jasmijn de Boo, a ProVeg alelnöke.
A számok nem sokkal azután jöttek ki, hogy kiderült: az európai növényi alapú termékek forgalma 6 százalékkal nőtt tavaly, 2020-hoz képest pedig 22 százalékkal. Ehhez a növekedéshez pedig Németország tevékenyen hozzájárult, hiszen itt a legnagyobb a forgalma a növényi alapú termékeknek Európán belül, míg az egy főre jutó vásárlás tekintetében Hollandia áll az első helyen.
„Ez remek hír a környezetnek, az emberek egészségének, és természetesen az állatoknak. Az állattartó mezőgazdálkodás felelős az üvegházhatású gázok kibocsátásának 20 százalékáért, valamint az erdőirtásokért, és a vizek szennyezéséért. Elengedhetetlen fontosságú, hogy olyan szabályozásokat vezessünk be, amelyek biztosítják, hogy a Németországban látható tendencia máshol is megvalósuljon” – folytatta de Boo.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.