A GRAIN és az Institute for Agriculture and Trade Policy (IATP) által készült tanulmány szerint a hús- és tejipar megelőznek minden más ágazatot, még a olajipart is, a klímaváltozásra mért hatásuk szempontjából. A GRAIN a tanulmányról készült jelentésben azt írja:
A világ legnagyobb hús- és tejipari cégei az elkövetkező néhány évtizedben jobban hozzá fognak járulni a klímaváltozáshoz, mint az Exxon, a Shell és a BP. Ők a világ három legnagyobb és eddig legkörnyezetszennyezőbbnek tartott olajcége.
Jelenleg az üvegházhatású gázok kibocsátását drasztikusan csökkenteni kellene, ehelyett ezek a cégek egyre csak az állati eredetű termékek fogyasztásának növekedéséhez járulnak hozzá azzal, hogy fokozzák a termelést és az exportot.
A GRAIN és az IATP megvizsgálta a világ 35 legnagyobb cégét, és arra jutott, hogy legtöbbjük nem tesz jelentést arról, mennyi üvegházhatású gázt bocsát ki, és nagyon kis részük tűzött ki célokat arra, hogy csökkentse a kibocsátásait. Sürgősen ki kell építenünk egy olyan élelmiszer-ellátó rendszert, ami a gazdáknak, a fogyasztóknak és a bolygónak is megfelelő. De ehhez szükség van arra is, hogy a nagy hús- és tejipari cégeknek többé ne legyen ekkora hatalma, és felelőssé lehessen tenni őket az óriási ökológiai lábnyomukért.
Nem fenntartható többé a hús- és a tejipar
Steven Chu, a volt amerikai energiaügyi államtitkár szerint is a hús- és tejipar a leginkább felelős ágazat a klímaváltozásért, erről itt írtunk.
A hús- és a tejfogyasztás nagy része néhány országra koncentrálódik. Ugyanez igaz a termelésre is, amit szintén néhány cég dominál.
Kína, az Egyesült Államok, az EU, Kanada, Brazília, Argentína, Ausztrália és Új-Zéland a hús- és tejipari üvegházhatású gázok kibocsátásának 60 százalékáért felelősek: fejenkénti kibocsátásban mérve kétszer annyiért, mint a világ többi része.
A tanulmány összefoglalója szerint
- A világ öt legnagyobb hús- és tejipari cége évente több üvegházhatású gáz kibocsátásért felelős, mint az Exxon, a Shell és a BP;
- 2050-re 38 milliárd tonnával kell lecsökkentenünk az üvegházhatású gázok kibocsátását ahhoz, hogy a felmelegedés 1.5 Celsius foknál megálljon; ha az összes többi szektor követi az erre szánt modellt, de közben a hús- és tejipar az előrejelzések szerinti módon nő, akkor az állatipar a megengedhető kibocsátások 80%-át egymagában el fogja használni mindössze 32 év alatt;
- A 35 legnagyobb hús- és tejipari cég vagy egyáltalán nem ad ki jelentést, vagy kevesebb kibocsátásról számol be a valóságnál; mindössze négy cég adott ki teljes képet adó, hiteles jelentést;
- A 35-ből 14 cég jelentette be a szándékát, hogy valamilyen módon csökkenteni fogják a kibocsátásaikat; ebből hat cég jelentett be az ellátási lánc kibocsátásaira vonatkozó csökkentési szándékot, pedig az ebből származó kibocsátások akár az összes kibocsátás 90%-át is jelenthetik; az a hat cég, ami bejelentette az erre való szándékát, ezzel egyidőben növelni kívánja a termelést és az exportot, amitől az összkibocsátásuk meg fog nőni, hiába csökkentik a megtermelt tej vagy hús kilogrammonkénti kibocsátásának mennyiségét;
- A klímakatasztrófa elkerülésének érdekében muszáj lecsökkentenünk a hús- és tejtermékek termelését és fogyasztását azokban az országokban, ahol túltermelés és túlfogyasztás folyik, ezzel egyidőben pedig az agroökológiára való áttérést is támogatnunk kell.
Ez a tanulmány a sokadik a sorban, ami megerősíti: a hús- és tejfogyasztás rettenetes károkat mér a bolygóra.
Korábban itt írtunk arról a Science magazinban megjelent tanulmányról, amelyben a tudósok kijelentik: ha megszűnne a hús- és tejfogyasztás, a mezőgazdasági földterületek mindössze negyedére lenne szükség, így a vegán étrend a legjobb módja annak, hogy lecsökkentsd az ökológiai lábnyomod.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.