Az Otago Egyetem kutatása szerint, ha a lakosság egésze növényi alapú étrendre váltana, Új-Zéland üvegházhatású gázkibocsátása 42%-kal csökkenne.
Jono Drew, a kutatás egyik vezetője szerint nem csak a bolygó számára káros a fennálló táplálkozási struktúra, de az emberek egészségére nézve is katasztrofális hatású.
„Nemzetközi kutatások kiemelték a növényi ételekben gazdag étrend (zöldségek, gyümölcsök, teljes értékű gabonák és hüvelyesek) klímára és egészségre gyakorolt előnyeit”
– nyilatkozta a New Food magazinnak.
A kutatók ki akarták deríteni, hogy ezek a megállapítások vajon Új-Zéland esetében is igazak-e. És ha igen, akkor melyik étrend lenne a legjobb az ország számára?
Vegán étrend és klímaváltozás
A kutatók Új-Zéland ételelőállításának károsanyag-kibocsátási adatait vették szemügyre, főként az üvegházhatású gázokat, az élelmiszer teljes ciklusát tekintve.
Ebbe beletartozott a termelés, a gyártás, csomagolás, szállítás, raktározás, elosztás, a fagyasztási igény és a szupermarketek költségei. Ezután a kutatócsoport megállapította az egyes étrendek klímára, egészségi állapotra és egészségügyi ellátórendszerre vonatkozó hatásait.
Dr. Alex Macmillan, a kutatás másik vezetője szerint az állati eredetű ételek sokkal több káros hatással bírnak, mint a teljes értékű növényi ételek. Az állattenyésztés vezető oka a klímaváltozásnak.
2018 szeptemberében az Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programja a húst nevezte meg a „világ legsürgetőbb problémájának”, és az állattenyésztés jelentős csökkentésére buzdított.
A növényi étrendre történő globális áttérés kb. 70%-kal csökkentené a károsanyag-kibocsátást a Tudományok Nemzeti Akadémiájának 2016-ban készült felmérése szerint.
„Szerencsére azok az ételek, melyek az egészségnek is kedveznek, a klímára is jó hatással vannak.”
Ha lakossági szinten megvalósulna az étrendváltás, az üvegházhatású gázok 4-42%-kal csökkennének, attól függően, hogy milyen mértékben sikerül véghezvinni a változást.
Drew feltárt még egy felfedezést. Ha a felnőtt lakosság teljes egészében növényi étrendet követne, és kerülné az élelmiszerpazarlást, akkor az energiamegtakarítás egyenlő lenne azzal az 59%-os csökkenéssel, melyet a gépjárművek károsanyag-kibocsátásának mérséklésében elértek.
A növényi étrend egészségügyi előnyei
A kutatók az Új-Zélandon leggyakrabban fogyasztott ételek egészségügyi hatásait is vizsgálták.
„Azok az ételek, melyekről tudjuk, hogy veszélyeztetik az egészséget, egyúttal környezetszennyezők is. Például a vörös húsok és a feldolgozott húsok a szív- és érrendszeri betegségek, a kettes típusú diabétesz és egyes daganatfajták kockázatával hozhatók összefüggésbe”
A vegán étrendre váltással Új-Zéland egészségügyi ellátórendszere 14-20 milliárd dollárt spórolna a lakosság élettartama alatt.
A Maori közösség lakossága már áttért a növényi étrendre a fenntarthatóság, az egészség és a gyarmatosításra történő válasz céljából.
„Maori nézőpontból szemlélve a folyók, a tavak és az erdők a mi őseink. Ők a mi részeink, és mi a részük vagyunk. Most a folyóink és erdőink betegek, és az intenzív állattenyésztés, különösen a tejtermelés, óriási szerepet játszik ebben.”
– mondta Lauren O’Connell Rapira, egy vegán maori nő.
(via)
Évek óta követem a vegán életmódot. A könyveimmel egy kis iránytűt szeretnék adni az embereknek, hogyan találják meg az útjukat a világban. A gyógyítással pedig szeretnék testi-lelki egészséget adni, személyre szabott módszerekkel. Hiszek abban, hogy minden élet egyformán értékes, és mindenkiben ott rejlik az együttérzés.