A közkedvelt biológus Planet Earth III című dokumentumsorozatában külön kitér a növényi étrend hatékonyságára. A sorozat hetedik epizódja az állattartó mezőgazdálkodás pusztító hatásairól beszél. Kiemeli, hogy a jelenlegi rendszer nagyon komoly erőforrásokat igényel, amelyeknél sokkal hatékonyabb a növényi alapú étrendre való áttérés.
A BBC nagy sikerű, Planet Earth című sorozatának harmadik felvonásában a világhírű természettudós sokkal közvetlenebbül érinti az intenzív állattartás által okozott károkat, mint korábbi filmjeiben. Ezzel együtt felhívja a figyelmet arra, mennyivel hatékonyabb a növényi étrend a vegyes táplálkozásnál. Hiszen nem csupán a biodiverzitás fenntartásában és helyreállításában segíthet, de egészségügyi szempontból is számos előnnyel bír.
A Planet Earth III hetedik epizódjában – melynek címe: Human (Ember) – a biológus arról beszél, hogy milyen drasztikus mértékben alakítottuk át a környezetünket. Vannak állatok, amelyek ehhez megfelelően tudtak alkalmazkodni, de vannak olyanok is, akik szorult helyzetbe kerültek emiatt.
Jelenleg a művelés alatt álló területek túlnyomó részét – több mint 75 százalékát – arra használjuk, hogy haszonállatokat neveljünk
– mondja a nézőknek.
Sir David hozzátette, hogy jelenleg évente körülbelül 70 milliárd állatot vágunk le. A takarmánynövények megtermelése ennyi állat számára pedig nagyon komoly mértékben megváltoztatja az ökoszisztémát, a természetes élőhelyeket.
A növényi étrend segíthet a természet visszavadításában
A természettudós sok évtizeden átívelő karrierje során első kézből tapasztalta meg az emberi tevékenység pusztító hatását. Szemtanúja volt a természetes élőhelyek fokozatos átalakulásának és eltűnésének. Az intenzív állattartás – amely az erdők pusztulásának legaktívabb előidézője – szerepe is szóba került az adásban.
Megjegyezte, hogy évről évre több mint 2 millió hektárnyi területet tüntetünk el az Amazonasból, ami Wales méretével egyenértékű. A kiirtott területen pedig takarmánynövényeket – leginkább szóját – termesztünk, hogy a vágásra szánt állatokat etetni tudjuk. Amennyiben viszont sikerülne áttérni a nagyban növényi alapú étrendre, teljesen megváltozhatnának az arányok.
Amennyiben sikerülne eltávolodni a hús- és tejtermékek fogyasztásától, és előnyben részesítenénk a növényi étrendet, a napból jövő energiát közvetlenül az élelmünk használná fel. És mivel ez sokkal hatékonyabb, mint a növényt megetetni az állattal, majd megenni az állatot, továbbra is elég élelmiszert tudnánk termelni magunknak, mindössze a most művelt terület egynegyedén
– magyarázza a tudós.
Ezzel a lépéssel elképesztő nagyságú területeket tudnánk visszavadítani, vagyis visszaadni a természetnek, ami a biodiverzitás javításához elengedhetetlen. A növényi étrendre való átállás akkora területet szabadítana fel, mint Kína, az USA, az egész EU és Ausztrália együttvéve.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.