Lehetőséget kapott az Európai Unió végrehajtó testülete a szőrmeipar uniós szintű ellehetetlenítésére. A bizottság azonban a teljes körű tilalom kezdeményezése helyett inkább az időnyerésre voksolt.
Az Európai Bizottság (EB) civil kezdeményezésre foglalkozott a közelmúltban szőrmeipari kérdésekkel. Arról kellett határozniuk, kezdeményezik-e annak tilalmát, hogy kizárólag a bundájukért tartsanak és öljenek le állatokat az Európai Unióban.
Uniós jogszabály, hogy a bizottságnak meg kell fontolnia azon petíciókban foglaltakat, amelyeket legalább egymillió EU-s állampolgár aláírt. Azt pedig, hogy a szőrmeipari tenyésztést, valamint ez ehhez kapcsolható termékek uniós forgalmazását betiltsák, másfél millió uniós lakos követelte.
Az Európai Bizottság azonban elhatárolódott az ügyben a határozott fellépéstől.
Nem sikerült konszenzusra jutni ebben a kérdésben
– mondta Sztella Kiriakídisz, az Európai Bizottság állatjóléti biztosa.
Elásták egy időre a szőrmeipar kérdését
Az EB tehát hárított, és az EU Élelmiszerbiztonsági Hatóságának (EU Food Safety Authority, EFSA) passzolta a labdát, 2025 márciusáig várják tőlük a szakvéleményt ebben az ügyben. „Az EU szakpolitikai döntéshozatalát ebben a kérdésben határozottan a tudomány fogja vezérelni” – szögezte le Kiriakídisz.
A bizottság csak jóval a hatósági értékelést követően dönt arról, indokoltnak látják-e a tilalom bevezetését. Legkorábban 2026 márciusában nyilatkozhat a testület ezzel kapcsolatban.
Az uniós állatjóléti biztos szerint a döntéshozatalt azért sem siették el, mert a szőrmeipar még mindig jelentős gazdasági ágazat bizonyos tagállamok számára. Ráadásul a legtöbb esetben vidéki, gazdaságilag kiszolgáltatottabb közösségek élnek meg ebből.
Európában 2014-ben 45 millió nyércet tartottak a bundájukért a brüsszeli székhelyű Eurogroup for Animals állatvédelmi szervezet szerint. Ez a szám pedig 2021-re mintegy 12 millióra csökkent éves szinten. Az uniós tagállamok közül Finnországban és Lengyelországban van a legtöbb szőrmefarm.
Mélységesen elkeserítő és aggasztó, hogy a Bizottság kibújik azon felelősség alól, hogy határozott lépéseket tegyen az elavult és szükségtelen szőrmekereskedelem felszámolása érdekében
– jelentette ki a bizottsági döntést követően Joanna Swabe, a Human Society International állatjóléti szervezet európai részlegének igazgatója. Hozzátette, a halasztás annak fényében különösen elszomorító, hogy virológusok már több alkalommal is jelezték a szőrmefarmokban rejlő járványveszélyt.
Az Una Terra állat- és környezetvédelmi szervezet rámutatott, az Európai Unióban a tagállamok többsége már teljesen vagy részben betiltotta a prémtenyésztést. Ennek híján pedig szigorúbb állatjóléti, környezetvédelmi és közegészségügyi szabályozásokat vezettek be ezen a területen.
(Euronews)

Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.