Tóth Gábor – Bio Gabi – a növényi étrend elkötelezett híve. Tudományos írásai, elvei és saját gyártású termékei a tápanyagok hasznosulásának és felszívódásának maximalizálását célozzák meg.
A magyar közönség leginkább Bio Gabiként ismeri Tóth Gábort. Sebestyén Balázs, Vadon Jani és Rákóczi Ferenc visszatérő vendégeként gyakran beszélt a rádióban is a növényi étrend előnyeiről. Gábor élelmiszer-ipari mérnöknek tanult, az egyetemen még nem túl gyakran hallott az állati termékek elhagyásának előnyeiről. Néhány tanára azonban tanórákon kívül dicsérte a vegetáriánus irányt – ekkor még így étkezett ő is. Pályafutása elején előadásokat tartott, könyveket írt, csak később kezdett nyitni a fejlesztés, a növényi termékek forgalmazása felé is. Sokáig párhuzamosan csinálta a kettőt, ma már a fejlesztésre szán több időt. Így született meg cége, a BLNCE, amelynek termékpalettája a növényi tápanyagok minél alaposabb kiaknázására fekteti a hangsúlyt. Saját írásaival – melyeket legtöbbször a közösségi oldalakon és saját blogján oszt meg – pedig egészen újszerű és tudományos alapokból kiindulva közelíti meg a leginkább táplálkozással, egészséges életmóddal kapcsolatos témákat.
Csernik-Varga Adrienn / Prove: Hogy indult a BLNCE márka története? Hiányt láttál a piacon, vagy inkább fordítva, volt egy szerelemprojekted, amelynek remélted, hogy lesz helye a piacon?
Tóth Gábor: Valahol mindkettő. A hiányokat már évekkel ezelőtt is észleltem, de én inkább az edukációs szerepet láttam a munkámban. Oktatással, előadásokkal, publikálással foglalkoztam alapvetően. Azt viszont észrevettem, hogy sok fontos hatóanyag és technológia nem jelenik meg a piacon. Később aztán azt is láttam, hogy rengeteg kiváló magyar innovációból és ötletből nem lesz termék, a fiókban végzi. Ennek a hátterében pedig sok esetben pusztán az áll, hogy annak, aki fejlesztette az adott termékötletet, nem áll rendelkezésére megfelelő anyagi, infrastrukturális, esetleg kapcsolati tőke. Ezen felbuzdulva döntöttem úgy, hogy kilépek a kizárólag edukációs szerepvállalásból.
Milyen hiányokat láttál a piacon?
2016-ban találkoztam egy olyan tudományos körrel, melynek tagjai rájöttek valamire, mégpedig olyan dologra, amely számomra nagyon fontos volt. Magyarországon a kétezres években kezdett el terjedni a növényi étrend, ekkor kezdett összeállni egy kritikus tömeg azokból, akik ezt az irányt tartják helyesnek. A növényi táplálkozást azonban sokan nem gyakorolták jól, hiánybetegségek alakultak ki. Túl sok volt az étrendjükben a nyers, nem komplettáltak jól, és a növényi étkezést ezért sok kritika érte a vegyes táplálkozásúak és a szakma részéről is. Fontos, hogy a lehetséges problémákat látni és kezelni kell. A növényi étrendet követve több tényező is hiányállapotot eredményezhet: a túl sok rost, ami a bélben vasat, magnéziumot, kalciumot köthet meg. Gondot okozhat a túl sok antinutritív, azaz felszívódást gátló anyag is. Ez a bizonyos hazai szakmai kör viszont rájött, hogy fermentálással és csíráztatással a növények hasznosulása jelentős mértékben javítható. Gyakorlatilag megtöbbszörözhető a növények beltartalmi érteke ezzel a két módszerrel.
Mi az, ami miatt ez a két technológia kiemelt szerepet kaphat a növényi étrendben?
Ezeknek a párhuzamos alkalmazásával a korpa hasad, bomlik és oligoszacharidokká válik. Így egy olyan biomassza hozható létre 100 százalékban növényi magvakból – főleg hüvelyesekből, gabonákból és diófélékből –, amelyek már élő formában nagyon jó felszívódásúak. Olyan aminosavak képződnek csíráztatáskor, amelyek eredetileg nincsenek benne a magban, a gabonákban ilyen például a lizin. Ha pedig a csíráztatott magvakat még fermentáljuk is, nagyon értékes, vitaminokban gazdag biomassza áll elő. Ezt a két technológiát külön-külön alkalmazták már korábban is, együtt azonban nem. Erre épült fel a BLNCE.
Említetted, hogy az orvosok, dietetikusok részéről is sok kritika érte a növényi étrendet. Hogy látod, mi a helyzet most? Miként állnak hozzá a magyar egészségügyi szakértők most?
A dietetika és az orvostudomány korábban már a vegetáriánus táplálkozás esetében is hangsúlyozta a vas-, a kalcium-, a B12- és D-vitamin-hiány kockázatát. Már a húselhagyást is pánik övezte, a tisztán növényi étkezés ezt követően gyakorlatilag eretnekségnek számított. Az orvostársadalmat még ma is megosztottnak látom a növényi étrend tekintetében. Vannak persze protokollok, de az orvosok többsége a kötelező köröket kiegészíti a saját véleményével is, amikor gyógymódot javasol a betegnek. Vannak reformer és konzervatív szemléletű orvosok is. Sokan még mindig tartják, hogy hús nélkül nem lehet élni, valamint állati eredetű termékekre is szükség van. Ugyanakkor vannak biztató jelek is: akad például gyermekorvos, aki légúti betegségeknél kiemeli, hogy kerülni kell a tejtermékeket, mivel ezek nyálkaképzők.
Te magad milyen visszacsatolást kapsz az orvosoktól, táplálkozástudományi szakértőktől a munkásságoddal, a növényi étrend hirdetésével kapcsolatban? Nyitott rá a többség vagy inkább elzárkóznak?
Éppen a közelmúltban hívtak meg egy gyermekorvosi konferenciára, hogy élelmiszer-ipari mérnökként tartsak előadásokat. Ötven-hatvan gyermekorvosnak beszélhettem többek között a gyermektáplálkozási tendenciákról, trendekről, a növények és a gyermek emésztése közötti összefüggésekről. Megjelent tehát egy pozitív tendencia a szakmán belül, amely követhető, de sok múlik az adott orvos beállítottságán, véleményén. Mindenesetre az is az előrelépést mutatja a szakmán belül, hogy megjelentek a progresszív hangok, amelyek szerint fontos a növények előnyben részesítése a táplálkozásban. Nemrég a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége is több növényi termék bevitelét javasolta.
Mióta követsz növényi étrendet?
1995-ben lettem vegetáriánus, és 2010-2013 óta vagyok vegán, ezzel kapcsolatban nehéz pontos dátumot mondani, mert egy hosszú folyamat volt. Addig húst és halat nem fogyasztottam, de tejet és tejterméket is csak ritkán. Inkább a tojás volt az, ami viszonylag sokáig az étrendem része maradt. Az egyetemi évek nagy hatással voltak rám, de a növényi étrend tekintetében nem kifejezetten pozitív értelemben. Ott ugyanis egy-két extrém esettől eltekintve azt tanították, hogy hús bizony kell a szervezetnek. 2000-ben, abban az évben, mikor végeztem, érkezett egy vendégprofesszor külföldről, aki már nyíltan arra buzdított minket, hogy mi magunk is csökkentsük az étrendünkben az állati termékeket. Ez azonban a legkevésbé sem volt jellemző, inkább csak egy kirívó eset. Az egyetemi éveket követően azonban még több hozzám hasonlóan gondolkodó emberrel ismerkedtem meg, akiknek köszönhetően én magam és a munkásságom is a tisztán növényi étrend felé tolódott el. Mára vegán életmódot követek. A családom pedig javarészt vegetáriánus. Fontos elv nálunk a szabadság. Beszélünk az egészséges alapanyagokról, azután ki-ki maga eldönti, miként étkezik, és nem szembesül a választása miatt kritikával a családon belül.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.