Kutatók egy évtizedekkel ezelőtt kifejlesztett tükrös tesztnek vetettek alá kakasokat, akik látszólag tudták, hogy saját magukat látják. Az emberen kívül csak kevés faj ismeri ezt fel.
Kutatók a kakasokra szabtak egy 1970-ben kifejlesztett tükörkép-felismerési tesztet, és meglepő eredményre jutottak. Azt látták ugyanis, hogy a kakasok másképp viselkednek, ha egy másik kakassal állnak szemben, mint mikor csak a saját tükörképüket látják. Ez márpedig azt jelentheti, hogy ezek a madarak képesek felismerni magukat a tükörben.
A hagyományos tükrös önfelismerési teszt során a kutatók egy állat testén olyan helyre tettek egy jelet, amelyet az állat csak a tükörben láthat. Megfigyelték, hogy az állat megvizsgálja, megérinti-e a jelet saját magán. Ha így tesz, az arról árulkodik, hogy tisztában van azzal, hogy a tükör a saját testét ábrázolja. Az emberen kívül kevés faj ment át ezen a teszten, a sikeres teljesítők közé sorolható
- néhány emberszabású majom,
- a delfin,
- az elefánt
- és a szarka.
Az elmúlt években néhány kutató más fajokról – például pingvinekről, lovakról, a tisztogatóhalakról és a manta rájákról – is azt állította, hogy átmentek ezen a teszten. Ezeket az eredményeket azonban vitatta a tudományos közösség.
A kakasok esetében kiiktatták a felmérés kérdőjeleit
A németországi Bonni Egyetem kutatói – érthető okokból – szerették volna elkerülni, hogy az ő eredményeiket is megkérdőjelezzék. Arra gondoltak, hogy sok esetben nem arról van szó, hogy az állatok nem ismerik fel magukat, sokkal inkább a motiváció hiányzik ahhoz, hogy megvizsgálják, milyen jelek kerültek a testükre.
A kakas azért tűnt számukra alkalmas kutatási alanynak ehhez a teszthez, mert ezek a madarak veszély esetén hangosan figyelmeztetik társaikat, azonban amikor egyedül vannak, csendesek.
A dróthálóval két részre osztott laboratóriumban 68 kakast teszteltek egyenként. Az egyik oldalra egy madarat helyeztek, a másik oldalt pedig vagy üresen hagyták, vagy egy másik kakast tettek oda. Ezt követően pedig tükröt tettek az elválasztóhoz. Hogy fenyegetést imitáljanak, egy sólyom sziluettjét vetítették a mennyezetre.
A kutatók azt tapasztalták, hogy amikor egy-egy kakas egy másik fajtársával volt párban, sokkal gyakrabban keltett riadót, mint amikor egyedül volt az arénában, függetlenül attól, hogy látta-e a saját tükörképét. Ha egy másik kakas jelen volt, de csak egy tükör mögött, ismét csak kevés riasztást produkált a tesztalany.
A kutatók megcsinálták a tesztet a hagyományos formában is, azaz jelzéseket helyeztek el a kakasok testén. A félelmeik azonban igazolódtak: az állatok így megbuktak a teszten.
Persze az alapján, hogy a módosított verziót hellyel-közzel sikerrel vették, még nem jelenthető ki teljesen, hogy felismerik magukat a tükörben. A kutatók például arra hívták fel a figyelmet, hogy a tükörkép sajátossága, a saját mozdulataik pontos utánzása már alkalmas lehet arra, hogy felborítsa a természetes riasztási reakciót.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.