A Good Food Institute Europe és a YouGov piackutató legújabb felmérése többek közt a laborhúsról kérdezte a két ország lakosait. A reprezentatív felmérés szerint a németek és az osztrákok többsége pozitívan áll a sejtalapú húsokhoz. Sokan szeretnék, ha országuk részesülne az eljárás nyújtotta gazdasági lehetőségekből.
Több mint kétezer német és ezer ausztriai lakos véleményét kérte ki egy reprezentatív felmérésben a YouGov közvélemény-kutató és a GFI Europe. Az érdeklődés középpontjában a laborhús és a növényi alapú termékek álltak. A felmérés szerint a németek és az osztrákok nemcsak ismerik az eljárást, de támogatják is a sejtalapú húsok bevezetését – számolt be oldalán a felmérés eredményeiről a Good Food Institute Europe.
Arra a kérdésre, hogy hallottak-e már a sejtkultivációs eljárással készült húskészítményekről, a németek 53 százaléka felelt igennel. Az osztrák állampolgárok körében 59 százalék volt ezeknek az embereknek az aránya. A megkérdezettek közel fele meg is kóstolná az így készült húsokat. A németek valamivel érdeklődőbbek, náluk 47 százalék jelezte a nyitottságot, míg az osztrákoknál 42 százalék volt ez az arány. A válaszadók egyharmada pedig mindkét országban úgy nyilatkozott, hogy a sejtalapú hús vonzóbb számukra, mint a jelenlegi növényi alapú húshelyettesítők.
A fogyasztóknak kell mérvadónak lennie
A felmérés érdeklődött az új élelmiszergyártási technológiával kapcsolatos gazdasági véleményekről is. Mindkét országban 66 százalék volt azoknak az aránya, akik szeretnék, ha az országukban is történne termelés, hogy ezáltal erősödhessen a hazai gazdaság. Ebben a kérdésben a válaszadók politikai hovatartozástól függetlenül azonos véleményen voltak.
Az új élelmiszergyártási technológia által nyújtott gazdasági lehetőségek figyelmen kívül hagyása miatt sokat kritizálták például Olaszországot, akik a hagyományok védelmére hivatkozva betiltották a sejtkultivációs eljárással készült élelmiszerek gyártását. Ugyanígy a hagyományos vidéki életmód védelmére hivatkozva a magyar kormány is fontolgatja a sejtalapú hús betiltását.
Az olasz tiltás kapcsán a szabályalkotóknak igenis figyelembe kell venniük, hogy az erre a felmérésre válaszoló emberek – politikai nézetekre való tekintet nélkül – egyre inkább tisztában vannak az eljárásban rejlő gazdasági lehetőségekkel. És sokkal jobban érdekli őket, hogy saját maguk választhassanak, minthogy ideológiai vitákat folytassanak
– osztotta meg véleményét Seth Roberts, a GFI szakreferense.
A felmérésben részt vevők a szabályozásokkal és a kormányzati intézkedésekkel kapcsolatban is véleményt formáltak. Németországban 65 százalék, Ausztriában pedig 63 százalék véli úgy, hogy a sikeres engedélyeztetési eljárást követően a fogyasztóknak kell dönteniük arról, hogy kipróbálják-e a terméket. Vagyis ne a kormány döntse el helyettük, mint ahogy azt az olaszoknál láthattuk.
Több mint 60 százalék értett egyet azzal is, hogy az engedélyeztetés kapcsán kizárólag az élelmiszer-biztonsági és fogyasztóvédelmi hatóságok véleménye számítson. Valamint, hogy a termék engedélyeztetése ne függjön az agráripar érdekeitől.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.