A növényi alternatívák népszerűsége rohamosan növekszik, komoly fenyegetést jelentve ezzel az ország tejtermelőire és a svájci tejiparra.
A 24HEURES pár nappal ezelőtt megjelent jelentése alapján az elmúlt öt évben nagyon komoly növekedés volt tapasztalható a növényi tejek piacán. Az alternatív tejitalok forgalma 2017 és 2021 között 96 millió svájci frankról 172 millió svájci frankra nőtt, ami majdnem 80%-os növekedés, jelentette a Federal Office of Agriculture.
A számok ismeretében nem meglepő, hogy a svájci tejtermelők elég borúsan látják a jövőt. Daniel Koller, a Swissmilk titkára – amely szervezet a tehéntej fogyasztását igyekszik népszerűsíteni – úgy nyilatkozott, hogy az alternatív tejitalok szinte minden téren megfelelően tudják imitálni az eredetileg borjaknak szánt tehéntejet.
A Coopnál, ami az ország legnagyobb kiskereskedelmi hálózata, az eredményekkel összhangban lévő növekedést érzékelnek az említett termékek kapcsán, és a cég szívesen elégíti ki az újonnan jelentkező fogyasztói igényeket egyre növekvő, növényi alapú kínálatával.
Több mint 7-ből 1 karton tej, amit eladunk, vegán alternatíva. A svájciak 63%-a most már havonta többször hanyagolja az állati eredetű ételeket. A Coop elsősorban a vásárlói igényeit szeretné kielégíteni
– nyilatkozta az adatok kapcsán Melanie Grüter, a cég szóvivője.
A svácji Pour L’égalité Animale (PEA) – Az Állatok Egyenlőségéért – állatjogi szervezet elnöke is örömmel értesült a növényi tejitalok népszerűségéről. Elmondása szerint a tejipar a húsiparral együtt teljesen félrevezeti a fogyasztókat hamis állatjóléti ígéretekkel és a regeneratív (megújuló) földművelés népszerűsítésével.
„A tejlobbi igazságérzetét nagyon sérti a fogyasztók félretájékoztatása és sikerül is ezzel összhangban lévő törvényeket elfogadtatniuk, miközben éppen ők azok, akik a vásárlók szemébe hazudnak. Ha például megnézünk egy Swissmilk-reklámot, ami „boldog”, síelő teheneket mutat. Az a vágóhidakkal, az erőltetett megtermékenyítéssel, és borjak tízezreinek elrablásával teletűzdelt valóság szöges ellentéte” – nyilatkozta Pia Shazar, a PEA elnöke a 24HEURES-nek.
Tavaly szeptemberben a svájciak leszavazták az állattartási szabályok szigorítását. A szavazás végeredménye egyesek szerint nagyban függött attól is, hogy kormányzati szinten mindenhonnan a törvénymódosítás ellen biztattak, a megnövekvő költségekkel riogatva a lakosságot.
A tejipar egyre nagyobb pofonokat kap
Egyesek szerint ez lesz az első olyan iparág, ami elveszíti a harcot a növényi alapú alternatívákkal szemben. Régóta olvashatunk már arról, hogy nagy múltú cégek is kénytelenek lehúzni a rolót az egyre nagyobb piaci részesedést követelő, alternatív tejkészítményekkel harcik miatt.
A tejipar nemcsak fenntarthatatlan és egészségtelen, de morálisan sem védhető, hiszen nagyon komoly mentális és fizikai szenvedést okoz az állattartó telepeken élő állatoknak. Aki részletesebben olvasna a tejipar sötét titkairól, annak ezt a cikket javasoljuk megtekintésre.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.