Egy francia cég speciális fermentációs eljárással előállított tejét a termék teljes élettartamára vonatkozó kibocsátási vizsgálatnak vetették alá. Így kiderült, hogy mennyivel jobb a környezet számára, mint a tehenek felhasználásával készült tej. Az eredmények alapján elmondható, hogy a Bon Vivant terméke kiütéses győzelmet aratott a hagyományos tejjel szemben, ráadásul minden vizsgált kategóriában.
A precíziós fermentáció – a sejtkultúrával előállított húskészítmények mellett – egy olyan eljárás, amely pozitív lehetőségekkel kecsegtet a fenntarthatóbb és környezetbarátabb alternatív fehérjeforrások gyártását illetően. Akit részletesebben érdekel a módszer, az mindenképpen olvassa el ezt a cikket. Nagyon röviden arról van szó, hogy megfelelően módosított mikroorganizmusokkal az igényeinknek megfelelő enzimeket vagy fehérjéket lehet előállítani – így akár sajtokat, joghurtokat, tejet és más élelmiszereket is – anélkül, hogy ehhez állatokat kéne felhasználni.
A francia Bon Vivant teje is ezzel az eljárással készül. Állatmentes tejsavót és kazeint használnak, amelyet precíziós fermentációval állítanak elő. A terméken nemrég elvégzett teljes életútra vonatkozó kibocsátási vizsgálat (life-cycle assessment) 1 liter Bon Vivant tejet hasonlított össze 1 liter azonos fehérjetartalmú tehéntejjel, hogy kiderüljön, mi a különbség a két termék környezeti lábnyoma között. Az eredmények alapján toronymagasan az állatmentes tejtermék került ki győztesen. Nemcsak 96 százalékkal kevesebb kibocsátás köthető a fermentációs technológiával előállított tejhez, de 99 százalékkal kevesebb vizet, 92 százalékkal kevesebb földet és csupán feleannyi energiát használnak fel hozzá, mint a hagyományos verzióhoz.
Állatmentes tej
A cég azt állítja, hogyha az európai tejtermelés csupán 5 százalékát állatmentes termékekre cserélnénk, azzal Párizs húszéves energiafogyasztását és 2,3 millió olimpiai úszómedencének megfelelő vízmennyiséget spórolhatnánk meg. Ezenfelül annyi üzemanyagot, amivel 660.000-szer körbe lehetne utazni a földet. Emellett kiemelik, hogy a tejipar több üvegházhatású gáz kibocsátásáért felelős, mint a teljes repülőipar.
„Ez nemcsak a Bon Vivant számára nagy jelentőségű mérföldkő, de a befektetőknek is. Jó lehetőség, hogy megmutassuk a mikroorganizmusokban rejlő lehetőséget, hogy hatékonyabban állítanak elő fehérjét, mint az állatok, mindössze egyetlen tápanyagot felhasználva: a cukrot. Vagyis az állatmentes fehérjék remek kiegészítő fehérjék lehetnek alacsony kibocsátással és az íz vagy a tápérték romlása nélkül” – mondja Hélène Briand, a cég alapítója.
A vállalatot csupán két évvel ezelőtt, 2021-ben alapították, de kitűzött céljuk között szerepel, hogy vezetők legyenek a precíziós fermentációval előállított tejfehérje-alternatívák piacán. Ehhez mindenképpen jól jön az a 4 millió euró, amivel tavaly több befektetőcég is támogatta a munkájukat.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.