Egy több mint 200.000 alanyt vizsgáló tanulmány ismét megerősítette a 2-es típusú cukorbetegség és a vörös húsok fogyasztása között fennálló kapcsolatot. A tanulmány alapján azok, akik a legtöbb húst fogyasztották, sokkal nagyobb valószínűséggel lettek cukorbetegek, mint azok, akik csak kisebb mennyiségben ettek vörös húsokat.
Egy friss tanulmány ismét megerősítette a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása és a vörös húsok fogyasztása között fennálló kapcsolatot. Az American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban megjelent tanulmányban a harvardi kutatók 216.659 alanynál vizsgálták a betegség kialakulását. A résztvevők 81 százaléka nő volt. Az alanyok étkezési szokásairól kérdőíveken keresztül tájékozódtak, az adatok pedig több mint harminc évet fednek le. A vizsgált időszakban 22.761 esetben alakult ki 2-es típusú cukorbetegség a résztvevőknél.
Azoknál, akik a legtöbb (feldolgozott vagy nem feldolgozott) vörös húst fogyasztották, 62 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki diabétesz, mint azoknál, akik a legkevesebb húst ették. Kiderült az is, hogy napi egy vörös húsos étkezést hüvelyesekkel vagy magvakkal helyettesítve akár 30 százalékkal is csökkenthető a betegség kialakulásának esélye.
Az általunk talált eredmények igencsak megerősítik azokat a táplálkozási irányelveket, amelyek arra buzdítanak, hogy korlátozzuk a vörös hús fogyasztásának mértékét, és ez egyaránt vonatkozik a feldolgozott és a nem feldolgozott vörös húsokra is
– mondta Xia Gu, a tanulmány fő szerzője.
A vörös hús és a cukorbetegség kapcsolata
Nem ez az első olyan tanulmány, amely megemlíti az összefüggést a betegség és az állati eredetű termékek között. Mi is írtunk már róla, hogy régóta ismert a kapcsolat a nagymértékű húsfogyasztás és a diabétesz kialakulása között. A Harvard School of Public Health szerint akár már kis mennyiség fogyasztása esetén is nagyban megnő a betegség kialakulásának esélye. A jelenlegi kutatás eredményei csak tovább erősítik a cukorbetegség és a vörös hús közötti kapcsolatot. Ráadásul a számos résztvevő miatt igen jelentős statisztikai adatokkal is szolgál.
A növényi étrend viszont nem csak a cukorbetegség kapcsán jelenthet nagyszerű védelmet. Egyes kutatások szerint mérsékelheti az öregedési folyamatokat, ha teljes értékű növényi ételeket eszünk. Emellett csökkentheti a csontritkulás kialakulásának esélyét, és a demencia ellen is jó hatásfokkal alkalmazható azáltal, hogy segít megőrizni a szellemi frissességünket.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.