Az Egyesült Királyságban az 1970-es évek elejétől kezdve mérik a húsfogyasztás mértékét, amely sohasem volt még ilyen alacsony. A legnagyobb mértékben a vörös húsok fogyasztása csökkent, de kevesebb fogyott csirkéből és halból is. Sokan egy régóta tartó trendet vélnek felfedezni a csökkenő számokban. De vannak, akik szerint a drasztikus csökkenés sok váratlan dolog együttes hatásának köszönhető, és nem lesz tartós.
A csökkenő húsfogyasztás kapcsán jellemzően Németországról szoktunk beszélni, ahol évek óta stabilan tartja magát a csökkenő tendencia. Most viszont úgy néz ki, hogy az Egyesült Királyság is betagozódik az egyre kevesebb húst fogyasztó országok táborába. A britek ugyanis fejenként átlagosan 14 százalékkal csökkentették a húsfogyasztásukat 2012 és 2022 között. Ezzel az 1974 óta tartó felmérés legalacsonyabb számait produkálta a lakosság a tavalyi évben.
A legnagyobb mértékben a bárány-, marha- és disznóhús fogyasztása esett vissza, ezekből az elmúlt évtized alatt 26 százalékkal kevesebbet vásároltak a brit lakosok. Szárnyasból 11 százalékkal kevesebb fogyott. Egy brit polgár heti átlagos húsfogyasztása tavaly (2022 márciusáig bezárólag) 854 gramm volt. A 2021-es adat 976 gramm. Halból pedig heti átlagban 135 grammot evett egy fő, ami 13 grammal kevesebb a 2021-ben mért adatoknál.
Sokan úgy vélik, a húsfogyasztás általános csökkenésének előidézője egyértelműen a megélhetési válság, a háborúk okozta infláció miatt megemelkedett húsárak, valamint a pandémia. De az állatjóléti, környezetvédelmi vagy egészségügyi motivációkat sem lehet kizárni, ezek ugyanis egyre népszerűbbek, kiváltképp a fiatalok körében.
„A húsfogyasztás beszüntetésének elhatározása sokkal népszerűbb a fiatal generáció körében, mint az idősebbeknél. A húsmentes élelmiszer-fogyasztás tehát sokkal fontosabb szerepet fog játszani az elkövetkezendő években a brit piacon. Az Egyesült Királyság húshelyettesítő szektora már így is 10 milliárd eurós üzlet, így a legnagyobb egész Európában” – idézi a Vegconomist a Statista elemzését.
Nem csak a húsfogyasztás csökkent
Az érme másik oldala azt mutatja, hogy nemcsak húsból és tejből csökken a fogyasztás, de a zöldségek sem voltak annyira kelendők, mint a pandémia előtt. Ahhoz az időhöz képest 6 százalékkal kevesebb fogyott belőlük. Ez az adat azt a narratívát erősíti, hogy ténylegesen a megélhetési válság lehet a fő mozgatórugója a fogyasztás csökkenésének, hiszen mind a hús-, mind a tejtermékek és a friss zöldségek és gyümölcsök is kisebb mértékben fogytak.
Végső soron a legtöbb ember ételválasztásait három tényező befolyásolja – az íz, az ár és a kényelem. Különösen a most tapasztalható megélhetési válságban a fogyasztók sokkal jobban megnézik egy termék árcéduláját, mielőtt a kosarukba tennék
– mondta Linus Pardoe, a Good Food Institute (GFI) Europe-től.
Kiemelte, hogy a durva zuhanás a fogyasztás mértékében segíthet az országnak elérni a kitűzött klímacélokat, de szomorú, hogy ez a trend csak ilyen drasztikus körülmények következtében figyelhető meg, mint a háború és az infláció. A csökkenés pozitív hatásai ellenére a számok továbbra sem elégségesek. Az Eat Lancet adatai alapján a britek heti átlagosan 854 grammos húsfogyasztása még mindig bőven túlmutat a 301 grammos értéken, ami a kitűzött klímacélok eléréséhez lenne szükséges.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.