A dán klímavédelmi miniszter szerint az Európai Unióban a mezőgazdaság károsanyag-kibocsátását is a 2005 óta működő ETS-hez hasonló kvótarendszer keretei közé kellene szorítani.
Fizetniük kellene az Európai Unió gazdáinak a tevékenységük klímakárosító hatásáért, a szennyezés mértékének megfelelően – jelentette ki egy interjúban Lars Aagaard dán klímaügyi miniszter. Hangsúlyozta, azt kellene elérni, hogy azok legyenek a legsikeresebbek az európai piacon, akik a legkevesebb szén-dioxidot bocsátják ki a megtermelt élelmiszer tonnájára vetítve.
Kiemelte, annak mindenki számára világosnak kell lennie, hogy az aktuális tendencia tarthatatlan. Jelen állás szerint – az elemzői prognózisok alapján – a mezőgazdaság, az állattenyésztés 2040-re az EU legszennyezőbb ágazatává válhat.
El kellene kezdenünk tárgyalni arról, miként tudnánk létrehozni egy európai szabályozási keretet, amely a mezőgazdasági ágazatot az ETS-hez hasonló rendszerbe vonná be
– mondta.
A 2005 óta működő uniós kibocsátás-kereskedelmi rendszer (ETS) az energiatermelésre és a nehézipari ágazatokra terjed ki. Alapja „a szennyező fizet” elve. A termelőknek érdeke, hogy minél alacsonyabb legyen az általuk generált károsanyag-kibocsátás. Ha ugyanis a megszabott határérték alatt tudják tartani a tevékenységük légszennyezését, eladhatják a fennmaradó kvótát más vállalatoknak. Azoknak a cégeknek pedig, amelyeknek nagyobb a szennyezése, meg kell vásárolniuk ezeket a kvótákat.
Az EU-ban egyébként nem új keletű gondolat a mezőgazdaság bevonása az ETS-be. Az uniós döntéshozók hatékony rendszernek gondolják, amely 2005 óta az Európai Bizottság szerint 37 százalékkal segítette az energiaszektor kibocsátásának csökkentését. Ennek megfelelően hatékony eszköznek gondolják a mezőgazdaság megreformálására is.
Csökken a károsanyag-kibocsátás jelentősége az EU-ban?
A közelmúltban elkeserítette az állatvédőket, hogy miután sikerült meggyőzni az uniós döntéshozókat bizonyos állatjóléti intézkedések szükségességéről, most visszavonulót fújhatnak. Jelen állás szerint többek között a ketreces állattartás felszámolása sem az eredeti terveknek megfelelően valósulhat meg végül.
A „Farm to Fork” nevű stratégia keretein belül az EU a tenyésztési, szállítási és vágási gyakorlatokat is alaposan felforgatta volna. Most azonban egyre inkább úgy fest, az ambiciózus elképzelések javarészt visszaszorultak, mindössze az élő állatok szállítására vonatkozó jogszabályokat szigorítanák.
Dánia mindenesetre a saját határain belül igyekszik az élelmezési rendszer megreformálásával csökkenteni az ország károsanyag-kibocsátását. Októberben például nemzeti cselekvési tervet tettek közzé, amely azt vázolja, miként állhat át Dánia fokozatosan a növényi alapú élelmiszerrendszerre.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.