Vegán halas fogással múlta felül hagyományos ételeket készítő versenytársait Kirk Haworth séf, aki most a Great British Menu döntőjében bizonyíthat. A Michelin-csillagos kiképzést kapott séf 2016-ban tért át a növényi alapú étrendre, miután Lyme-kórt diagnosztizáltak nála.
Több szempontból is történelmet írt egy vegán séf a Great British Menu televíziós vetélkedőben. Hogy mi is az a Great British Menu? A BBC gasztroműsora, ahol a legjobb brit szakácsok versenyeznek egymással azért, hogy egy négyfogásos banketten ők kapják a lehetőséget az egyik fogás elkészítésére. Ehhez a műsor házigazdáját és egy háromtagú zsűrit kell minél jobban elkápráztatniuk az általuk elkészített ételkülönlegességekkel.
Kirk Haworth tehát több szempontból is kakukktojásnak számít a mezőnyben. Ő az első vegán séf, aki kiváló értékelést kapott mind a főételére, mind a desszertjére. Olyannyira kiváló értékeléseket, hogy a maximális 40 pontból 38-at bezsebelve jutott a műsor döntőjébe – számolt be a Vegan Food & Living.
Ennél magasabb pontszámot még soha senkinek nem sikerült szereznie a műsor regionális összecsapásai során. Ez azért nagy szó, mert a Great British Menu legelső évadát 2006-ban közvetítették, tehát egy közel húszéves múlttal rendelkező vetélkedő.
Lasagne, kakaós desszert és vegán halas fogás repítette a döntőbe
Abban a fordulóban, amikor a séfek feladata egy olimpia és paralimpia ihlette innovatív étel megalkotása volt, Kirk egy babos lasagnével rukkolt elő. Természetesen kizárólag növényi összetevőkkel dolgozott ebben az esetben is. Miután a séfet Mo Farah hosszútávfutó inspirálta a fogás elkészítésében, stílusosan egy cipősdoboz alatt szervírozta.
A zsűri egyik tagja, Michael O’Hare kijelentette, rengeteg íz volt az ételben, és hozzátette, egy pillanatra sem hiányolta belőle a tejtermékeket. Kirk arról is beszámolt az étel prezentálásakor, hogy előzetesen táplálkozási szakértők elemezték az összetételét. „Elég magas a szénhidráttartalma, mert erre van szükség a hosszútávfutáshoz” – mondta.
Egy desszertet is alkotott a műsorban a vegán séf – az olimpiai témánál maradva –, öt karikából állót. Az édességben többek között a kakaó, a kesudió és a juharszirup is főszerepet kapott. Minden karika egy-egy kontinens ízvilágát idézte. A zsűri világszínvonalúként jellemezte Kirk alkotását, „függetlenül attól, hogy vegán”.
A legutóbbi forduló lehetett volna akár a tökéletes alkalom is arra, hogy a vegán séf „elvérezzen”. Azt várták ugyanis a versenyzőktől, hogy halas fogásokat készítsenek. Kirk azonban ebben a körben is sziporkázott – még hal nélkül is.
Először egy gombás előételt készített, és bebizonyította, hogy a tenger ízeit kizárólag növényekkel is meg lehet idézni. Ezt követően pedig megkoronázta művét egy, „Az asztalitenisz ünnepe” fantázianevet viselő alkotással. Ez tengeri moszatból készített „kaviárból”, salátából és krékerekből állt össze.
A vegán halas fogás pedig megadta a növényi étrendet követő séfnek a végső lökést ahhoz, hogy Anglia északnyugati régióján belül győzelmet arasson, és részt vegyen az országos döntőben.
A Lyme-kór térítette át a növényi alapú életmódra
Kirk korábban több Michelin-csillagos étteremben is dolgozott. Saját londoni étterme, a Plates egy felújítást követően idén tavasszal nyit meg újra.
A férfinél 2016-ban diagnosztizáltak Lyme-kórt. Észrevette, hogy a hús, a glutén, a finomított cukor és a tejtermékek elhagyása csökkentette a tünetei intenzitását. Ennek hatására döntött úgy, hogy életmódot vált, és áttér a növényi alapú étrendre.
Saját bevallása szerint azt szerette volna a Great British Menu zsűrijének bebizonyítani, hogy nincs szükség állati eredetű összetevőkre egy igazán ízletes menü megalkotásához. Nagyon úgy tűnik, hogy ezt a lécet már most sikerrel megugrotta.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.