Idén is összejöttek Szegeden a vegán aktivisták és aspiráns konyhaművészek, hogy a tavalyihoz hasonlóan elkészítsék a fesztivál egyetlen halmentes halászlevét, most viszont úgy döntöttek, meg is mérettettnek a versenyben. Számítottak arra, hogy különleges fogásuk némi érdeklődésre tart majd számot, de a szakmai zsűri arany minősítése őket is meglepte.
Tavaly még érdekességnek számított a Nemzetközi Tiszai Halfesztiválon a vegán csoport jelenléte, az idei szerepléssel viszont nagy valószínűséggel hagyományt teremtett a két vegán hobbiszakács, Dér Lilla és Gyarmati Dorka. A hal nélkül készült halászlé nemcsak a kíváncsi résztvevők körében aratott nagy sikert, de a fesztivál szakmai zsűrije is arany minősítéssel jutalmazta a lányok bográcsában rotyogó nem-hallevet, ami olyan mértékű elismerés, amire egyikük sem számított.
Könnyű volt felismerni a csapat tagjait kék egyenpólójukról, amin az „A hal nem lakoma, hanem koma” felirat volt olvasható. De nem csak a vegán bölcsességet hirdető öltözet volt újítás a tavalyi évhez képest: a főzőhelyen egy nagy információs tábla hirdette, milyen különleges finomság készül a bográcsban, mit tartalmaz a recept, és hogyan kell elkészíteni.
Sokan kíváncsiak, egyre többen nyitnak felénk. Van, aki egyáltalán nem követ semmiféle vegetáriánus irányzatot, érdekességként mégis kíváncsi a húsmentes halászlére
– nyilatkozta Dorka a Délmagyarnak.
A hallatlan nem-hallé mellett – természetesen vegán – palacsintát is kóstolhattak a sátorhoz ellátogató vendégek, mindezt becsületkasszás alapon. Az ebből befolyt összeget a csapat nyolc örökbe fogadható kiscica ellátására fordítja, akik fényképei szintén felkerültek az információs táblára. Sőt, akinek örökbefogadási szándékai voltak, akár helyben is érdeklődhetett Dorkától, aki szabadidejében állatmentéssel foglalkozik.
Csakúgy, ahogy tavaly, idén is csatlakozott a társasághoz a Vegán Aktivisták Magyarország Egyesület néhány tagja, hogy a fesztivál ideje alatt békés demonstrációval hívják fel a figyelmet a halak jogaira, akik lényegesen kevesebb figyelmet kapnak a sokkal inkább szem előtt lévő emlősöknél vagy szárnyasoknál, pedig a vízi élőlények esnek legnagyobb számban áldozatul. Éves szinten körülbelül 0,9-2,7 billió hal pusztul el a nagyipari halászat következtében.
Gyarmati Dorka már előre jelezte, hogy jövőre is kint lesznek a rendezvényen, ráadásul sok újítást is terveznek, amiről még nem akart elárulni részleteket, az viszont biztos, hogy a hagyomány 2024-ben is folytatódik. A csapat örömmel látja a kóstolni vagy beszélgetni vágyó érdeklődőket.
Hamis halászlé recept
Dér Lilla azt is elárulta korábban az Instagram-oldalán, hogy hogyan készül a hallatlanul finom hal nélküli halászlé.
Hozzávalók:
- 1 padlizsán
- 4-5 közepes vöröshagyma
- 6 gerezd fokhagyma
- 2 kápia paprika
- 1 erős paprika (ízlés szerint)
- 2 csomag alga (nori és/vagy wakame; a nori feloldódik a lében, a wakame benne marad darabokban)
- 4 evőkanál paprikakrém
- só, bors, petrezselyem, koriander és sok őrölt füstölt pirospaprika
Elkészítés:
- A padlizsánt először hosszában elfelezzük, és a közepéből néhány vékony szeletet vágunk, majd annak is a közepét, hogy patkóformát kapjunk, melyeket sóval és borssal megszórunk, s félretesszük, hogy levet eresszen (ez lesz a betét a levesben), kb. addig, amíg elkészítjük a levest.
- A hagymát feldaraboljuk, kevés olajon aranyszínűre pirítjuk, és a padlizsánmaradék apróra felkockázott részét is hozzádobjuk az apróra darabolt fokhagymával és paprikával együtt.
- Ha erősen szeretjük, jöjjön az erős paprika is.
- Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
- Amikor megpirultak a zöldségek, jöhet az őrölt pirospaprika, annyi, hogy minden jó piros legyen.
- Ha egyenletesen elkevergettük a paprikát, botmixerrel leturmixoljuk a zöldségkavalkádot, ez lesz az alaplevünk. Visszatesszük a tűzre, felöntjük vízzel (kb. 3 liter, de ízlésünkre van bízva, milyen sűrűre szeretnénk).
- Ekkor jöhet bele a pirospaprikakrém, majd ha már melegszik a lé, az algát is beletehetjük (ez adja meg a halra emlékeztető ízt) az apróra vágott korianderrel együtt.
- Ezután alacsony-közepes lángon főzzük kb. 30-40 percet, hogy minden íz összeérjen, s az utolsó 10 percben hozzáadjuk a petrezselymet is.
- A padlizsánszeleteket kevés olajon, magas lángon megsütjük, ha ügyesen roppanósra csináljuk, akkor úszni fog a leves tetején. Közepes lángon csak párolódik, magába szívja az olajat és el fog merülni, szóval ne sajnáljunk odapörkölni neki!
- A levest a padlizsánszelettel tálaljuk, paprikakarikákkal, kovászos kenyérrel.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.