Ez a lépés nagy segítséget jelenthet a gyártók számára ahhoz, hogy adatokat szerezzenek a sejtalapú termékek ízéről a fogyasztók visszajelzései alapján. A kóstolók szigorú szabályok szerint zajlanak majd, ugyanis Európában továbbra sem engedélyezett ezeknek a termékeknek a fogyasztása vagy árusítása.
Az indítványt, hogy az engedélyezési eljárások előtt lehessen – megfelelően felügyelt és biztonságos körülmények között – sejtalapú technológiával készült élelmiszereket kóstolni, még 2022-ben szavazta meg a holland parlament. Nemrég a kormány bejelentette, hogy ezek a kóstolók rövidesen megtörténhetnek. Európában először Hollandiában lesz lehetőség a laboratóriumban, állati sejtekből előállított alternatív fehérjeforrásokat kóstolni.
Érdekesség, hogy a világ első laborhúsát éppen holland tudósok állították elő 2013-ban, de hátráltatta a kutatási és fejlesztési munkálatokat, hogy ez idáig tilos volt a tudósok számára megkóstolni a saját készítményüket.
Nagyszerű hír ez Hollandiának. Azt tudjuk, hogy a laborban előállított húsok nagymértékben tudják csökkenteni a klímaváltozás hatásait. A kóstoló lehetőséget biztosít az országnak, hogy továbbra is megőrizze vezető szerepét ebben az ágazatban. Köszönjük a minisztériumok együttműködését és nagyon várjuk, hogy végre meghívhassuk az első vendégeket, hogy kipróbálják a kolbászunkat, hússal töltött tésztáinkat
– mondta Krijn de Nood, a Meatable ügyvezetője.
A kóstolókat jól meghatározott, szigorú előírások keretei között tartják majd, amiknek a részleteiről sok információt nem lehetett megtudni, de a szektor szereplőivel közösen dolgozta ki őket a kormány, a betartásukról és a jelentkezők ellenőrzéséről pedig a Cellular Agriculture Netherland gondoskodik majd.
„A Mosa Meat arra fogja használni ezeket az alkalmakat, hogy értékes visszajelzéseket gyűjtsön a termékekről, és hogy tájékoztassa a befektetőket, milyen fontos szerepet tud betölteni a sejtalapú élelmiszergyártás Európa fenntarthatósági céljainak és élelmezési önállóságának elérésében” – mondta Maarten Bosch, a Mosa Meat, a másik nagy holland startup ügyvezetője.
Szingapúr mellett – ami sokáig a világ egyetlen olyan országa volt, ahol sejtalapú húskészítményeket lehetett vásárolni – most júliusban az USA-ban is engedélyezték két gyártó, az Upside Foods és a GOOD Meat termékeinek értékesítését.
A kóstolók engedélyezése és az ágazat vezető pozíciójának megszerzésére tett törekvések egybevágnak azzal, hogy tavaly a holland kormány 60 millió eurót különített el a sejtalapú húsipar fejlesztésére.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.