A kis létszámú résztvevővel végzett kutatás csak az első lépés egy hosszú úton, de az eredmények alapján érdemes mélyrehatóbban foglalkozni az étrend szerepével a függőségek kezelésében.
Adam Sud, az INFINITE-tanulmány szerzője arra kereste a választ csapatával, hogy milyen mértékben hat a függőségben szenvedő betegekre, ha a kezelés alatt teljes értékű növényi étrenden (TÉNÉ) élnek.
A kutató saját tapasztalatból kiindulva kezdett foglalkozni az étrend és a mentális állapot kapcsolatával, miután 2010-ben egy hétnapos intenzív elvonuláson vett részt Rip Esselstyn – a világhírű orvos, Caldwell Esselstyn fia – vezetésével, aki a növényi étrend átformáló erejére hívta fel a résztvevők figyelmét.
Sud két évvel később bejelentkezett egy elvonóra opiátfüggősége miatt. Gyógyulásához a Rip Esselstyn által tanult ismeretekhez nyúlt vissza. Elmondása szerint ennek nagyon komoly hatása volt a felépülésére.
A valaha volt legrosszabb, legdepressziósabb állapotomban jelentkeztem be az elvonóra. Egy éven belül egészségesebb és összeszedettebb voltam, mint előtte bármikor
– nyilatkozta a növényi étrenddel kapcsolatos tapasztalatairól a Forbesnak.
Egy 2018-as egészségügyi és táplálkozási konferencián Sud találkozott Dean és Ayesha Sherzai-jal, akik a demencia megelőzésével és visszafordításával kapcsolatos tudományterületen számítanak szaktekintélynek, és akik osztották Sud lelkesedését a táplálkozás szerepének vizsgálatáról a függőségek kezelésében.
Velük és még néhány tudóssal kiegészülve született meg az INFINITE-tanulmány ötlete, ami az első kontrollált vizsgálat ebben a kérdésben, mivel nem jellemző, hogy a függőség kezelésének részét képezné a páciensek étrendje.
Milyen módon készült a vizsgálat?
A résztvevők választhattak, hogy a TÉNÉ-t követő csoportba, vagy a függőséget kezelő intézet által biztosított étkezést követő csoportba szeretnének-e tartozni. Mindkét csoport tagjai kaptak felvilágosítást az általuk követett étrendről, hiszen a tanulmány arra is kíváncsi volt, hogy az étrenddel kapcsolatos ismeretek befolyásolják-e a hatást.
„Azt találtuk, hogy 10 hét után a teljes értékű növényi étrenden lévő csoport statisztikailag szignifikáns növekedést tapasztalt mind az ellenálló képesség, mind az önértékelés terén. Ez azért fontos, mert ez a két tényező nagy szerepet játszik a felépülésben, és az eredmények alapján a növényi étrend előnyösebb lehet a kezelés alatt” – mondta az eredményekről Sud.
A tanulmány már kicsit óvatosabban fogalmaz, abban ugyanis azt olvashatjuk, „minimális különbség” volt a teljes értékű növényi étrend javára.
A kutatók szerint ennek egyrészt az lehet az oka, hogy az elvonóra kerülő páciensek általánosságban véve nagyon rossz egészségügyi és mentális állapotban vannak, így a kezelés lényeges javulást jelent minden esetben, tehát olyan nagy különbségekre nem is lehet számítani.
Másrészt a klinika által biztosított vegyes táplálkozás jóval egészségesebb volt, mint a megszokott amerikai étrend.
Fontos viszont megjegyezni, hogy a tanulmány szerint a növényi étrendet követő csoport tagjai a programból való kikerülés után nagyobb mértékben folytatták az egészséges táplálkozást, mint a kontrollcsoport tagjai. Illetve semmilyen negatív hatást nem rögzítettek a kutatók a növényi étrenden lévőknél, vagyis legrosszabb esetben is csak nem jobb a növényi táplálkozás a függőségek kezelésében, de semmiképp sem jelent hátrányt a vegyes étkezéshez képest.
Mivel a kutatás egy valós intézményben, a kezelésen aktívan részt vevő betegekkel történt, ahol az étkezés mellett számos technikával próbáltak segíteni a betegeken, ezért nehéz megállapítani, hogy az étkezés milyen mértékben hatott, de etikátlan lett volna a tanulmány érdekében módosítani a páciensek programját.
Az eredmények mindenesetre egyértelművé tették a kutatók szerint, hogy mindenképpen szükség van átfogóbb, több embert és hosszabb időt felölelő kutatásokra is a növényi étrend és a függőségek kezelésének összefüggéséről.

Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.