Miért akarnak a vegánok húshoz hasonlító ételeket enni? Mert bizony megvannak azok a tradicionális ízek és receptek, melyekhez már hozzászoktunk és nem szeretnénk róluk lemondani. Szerencsére a vegán életmódra váltás nem is feltétlen kell, hogy lemondással járjon, csak ismerni kell a trükköket.
Ebben a receptben megmutatjuk a gabonakolbász elkészítését házilag. Tökéletesen lehet használni rakott krumpli vagy angol reggeli készítéséhez, de akár kenyérfeltétként is fogyaszthatod, mert jól szeletelhető.
Hozzávalók:
6 rúdhoz
- 150 g árpagyöngy (gersli)
- 250 g búzasikér
- 30 g zabpehely
- 30 g csicseriborsóliszt*
- 2 evőkanál őrölt pirospaprika
- 1,5 evőkanál fűszerkömény
- 1 evőkanál fokhagymapor
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 evőkanál szójaszósz
- 1 teáskanál folyékony füst
- 1 evőkanál sörélesztőpehely (opcionális)
- 1 evőkanál só
*lehet másfajta liszt is, ez azért kell, hogy javítsa a sikér állagát és a végeredmény ne legyen gumis
Elkészítés:
- Az árpagyöngyöt alaposan mosd át egy szűrőben, majd áztasd be éjszakára bő vízbe.
- Tedd fel főni háromszoros mennyiségű sós vízben. Keverd át időnként, hogy ne ragadjon le és főzd kb. 20 percig, amíg el nem fő a leve és meg nem puhul. Utána hagyd kihűlni.
- Egy tálban keverd össze a száraz összetevőket: a sikért, a zabpelyhet, a lisztet, a sót és a fűszereket. Fontos, hogy jól elkeverd, mert a víz hozzáadása után már nem fogod tudni.
- Ha kihűlt az árpagyöngy, keverd át, add hozzá a száraz alapanyagokat és alaposan keverd össze.
- Mérj ki 400 ml vizet és öntsd hozzá a masszához, majd pár határozott mozdulattal gyúrd át.
- Vágd 6 egyenlő részre, majd egyenként tekerd bele egy frissen tartó fóliába. A fólia két végét fogd meg és görgesd végig a konyhapulton, így szabályos rúd formát fogsz kapni. A görgetést annyiszor ismételd meg, hogy a fólia rászoruljon (ezt a fólia két lelógó végének óvatos meghúzásával is segítheted a görgetések között). Ezután a kolbászt csomagold be egy alufóliába is.
- Forralj fel egy nagyobb lábasban vizet, tedd bele a becsomagolt gabonakolbászokat és főzd másfél órán keresztül.
- Ha elkészült, szűrd le, szedd le róla az alufóliát és hagyd kihűlni felvágás előtt.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.