Szaktanácsadók szerint az ételek körülbelül 60%-a vagy laboratóriumokban szövetekből előállított húsból, vagy növényi alapú húspótlóból fog készülni, és az íze is olyan lesz, mint a valódi húsnak.
Egy globális tanácsadó társaság, az AT Kearney szakértői interjúkon alapuló jelentése rámutat a hagyományos hústermelés súlyos környezeti hatásaira, valamint hogy az emberek egyre tudatosabbak lesznek az állattenyésztésben zajló állatkínzásokkal kapcsolatban.
„Sokan a nagyüzemi állattenyésztést a szükségtelen gonosznak nevezik”
– írja a jelentés.
„A hagyományosan előállított hússal szemben a vegán húspótlók és a laboratóriumban tenyésztett húsok előnyösebbnek tűnnek, és már csak idő kérdése, hogy jelentősebb piaci részesedéshez jussanak.”
Az állattenyésztés elavult
A hagyományos húsipar állatok milliárdjait tenyészti, és közel 1 billió dollárt fordít rá évente.
A hatalmas környezetre gyakorolt hatását azonban már a legfrissebb tanulmányok is egyértelművé tették: az állattenyésztés nagyban hozzájárul a klímaváltozáshoz, a vadvilág pusztulásához, a folyók és óceánok élővilágának tönkretételéhez és még több tucat környezeti problémához.
Az olyan cégek, mint a Beyond Meat, az Impossible Foods és a Just Foods, amelyek növényi összetevőket használnak pótburgerek, rántották és egyéb termékek előállítására, gyorsan növekednek.
Az AT Kearney becslése szerint eddig 1 milliárd dollárt fektettek ilyen vegán termékekbe, többek között a hagyományos húspiacon uralkodó vállalatok. A Beyond Meat már a tőzsdére lépése idején 240 millió dollárt ért, azóta pedig ez a szám többszörösére nőtt.
Más vállalatok azon dolgoznak, hogy sejtkultúrákból állítsanak elő valódi húst anélkül, hogy állatokat kellene felhizlalni és megölni. Ezen termékek még nem értek el a fogyasztókhoz, ám az AT Kearney azt jósolja, hogy a tenyésztett hús hosszú távon nagyobb sikert ér majd el, mint a növényi alapú alternatívák, mivel jobban reprodukálja a hagyományos hús ízét és állagát.
“Vitathatatlan az elmozdulás a flexitáriánus, a vegetáriánus és a vegán életmód felé, egyre több fogyasztó csökkenti húsfogyasztását, mivel tudatosabbá vált a környezet és az állatok jólléte érdekében”
– mondta Carsten Gerhardt, az AT Kearney partnere.
“A szenvedélyes húsevők számára a tenyésztett húskészítmények várható növekedése azt jelenti, hogy továbbra is követhetik ugyanazt az étrendet, mint eddig, ugyanakkor mindezt a környezet és az állatok életének feláldozása nélkül tehetik.”
2040-re sok ételünk teljesen vegán lehet
A jelentés becslése szerint 2040-re a húspótló készítmények 35%-a tenyésztett húsból, 25%-a vegán alternatívákból fog állni.
A világ terméseinek majdnem fele az állatok takarmányaként végzi, és ennek a növényi kalóriának csupán 15%-át fogyasztja el az ember húsevés közben. Ezzel szemben a tenyésztett hús és a vegán húspótlók ezeknek a tápanyagoknak körülbelül háromnegyedét tartalmazzák.
A fogyasztók aggályai a tenyésztett húsok iránt nem lesz akadály a jelentés szerint, az Amerikai Egyesült Államokban, Kínában és Indiában végzett felmérésekre hivatkozva jelentette ki:
„A tenyésztett hús hosszú távon lesz nyereséges. Ennek ellenére a mostani vegán húspótlók nélkülözhetetlenek ebben az átmeneti szakaszban.”
A Jeremy Coller Alapítvány – egy fenntartható élelmezési rendszerekre összpontosító jótékonysági szervezet – programigazgatója, Rosie Wardle mondta:
„A steakektől kezdve a tengeri ételekig egyre szélesebb a választék, hogy a hagyományos állati fehérjét vegán alternatívákra és tenyésztett húspótlókra cseréljük.”
„A fehérjefogyasztás fenntarthatóbb mintáira való áttérés már folyamatban van, a fogyasztók, a befektetők és a vállalkozók vezetésével, de lassanként már a világ legnagyobb húsipari vállalatai is becsatlakoznak. Ha valami, akkor az, hogy 20 éven belül a világ hústermékeinek 60%-a nem levágott állatokból fog származni, még könnyen alábecsült érték is lehet.”
A Nemzeti Mezőgazdasági Szövetség szóvivője azonban így nyilatkozott:
„Az innováció és az új technológia mindig is központi szerepet játszottak a brit állattenyésztés fejlődésében. Noha a laboratóriumilag tenyésztett hús tudománya érdekesnek bizonyul, az NFU úgy véli, hogy nagy a valószínűsége annak, hogy az állattenyésztés ugyanúgy folytatni fogja a nemzet számára biztonságos, nyomon követhető és megfizethető élelmiszerek előállításának útját, és ez mindaddig így is marad, amíg a nyilvánosság azt igényli.”
2015-ben váltottam vegetáriánus életmódra, majd 2019 februárjában lettem vegán. Eleinte etikai okokból váltottam, később láttam csak meg, milyen jó hatással van a veganizmus a fizikai és mentális egészségemre, valamint milyen sokat tesz a klímaválság megfékezéséért folytatott küzdelemben is. Mivel csak pozitív változásokat tapasztaltam, szeretném másokkal is megosztani ezt az életszemléletet, valamint ezzel is segíteni az állatoknak, embereknek és a Földnek, hogy egy élhetőbb és harmonikusabb világot teremtsünk a mostani és a következő generációk számára egyaránt.