Ötszáz róka menekül meg a haláltól egy amerikai szervezetnek köszönhetően. A SaveAFox Rescue egy egész szőrmeipari telepet vásárolt fel. Most adományokat gyűjtenek a következő lépésekhez.
Aláírta a szerződést a SaveAFox Rescue, az Egyesült Államokban, Minnesotában lévő rókamentő szervezet arról, hogy felvásárolja egy szőrmeipari telep mind az ötszáz lakóját. Az itt élő rókák így már biztosan megmenekültek a nyúzás elől.
A munka java azonban még csak most következik. Az állatvédőknek ugyanis gondoskodni kell az állatok megfelelő elhelyezéséről. A rókák legalább egy részét szeretnék olyan helyekre eljuttatni, ahol gondoskodnak róluk:
- állatkertekbe,
- menhelyekre
- vagy vadvédelmi létesítményekbe.
Facebook-posztjában a szervezet jelezte, mielőtt a jövőbeli örökbe fogadó helyekre eljuttatják az állatokat, alapellátást biztosítanak nekik. Ebben benne vannak az állatorvosi költségek, az egészségügyi igazolás kiállítása, valamint az ivartalanítás. A SaveAFox csapata szerint ez rókacsoportonként 200 dollárjukba, azaz közel 73.000 forintba kerül majd.
Ha pedig nem tudják mind az 500 rókát elhelyezni, a szervezetnek újabb kiadással kell számolni. Vásárolniuk kell ugyanis területet, ahol tarthatják őket, valamint gondoskodniuk kell annak körbekerítéséről, a rókák számára alkalmas környezet és infrastruktúra biztosításáról.
A projekt sikeres megvalósításához a rókamentő szervezet adományokat gyűjt.
Miért nem engedhető szabadon az összes róka?
A szervezet alapítója, Mikayla Raines a SaveAFox Rescue közösségi profilján jelezte, sokan keresik fel mostanság azzal a kérdéssel, miért kell fogságban tartani a mentett rókákat. Sokakban merült fel az a gondolat, hogy az újabb rácsok helyett inkább szabadon kellene engedni ezeket az állatokat.
A szervezet alapítója leszögezte, érthető persze, hogy a laikus állatkedvelőknek ez az első gondolata, a valóságban azonban ez sajnos kivitelezhetetlen.
A szervezetünknél lévő rókák egyike sem élt soha a vadonban, ezért nem lehet szabadon engedni őket. Az itt élő rókák többségének már a családja is több mint ötven éve fogságban él. Ebből fakadóan pedig mind fizikailag, mind mentálisan különböznek a vadon élő rókáktól.
A SaveAFox Rescue szerint ráadásul még ha egy-egy róka mégis megtanulna alkalmazkodni az új helyzethez, és boldogulna a vadonban, annak is lenne hátulütője. A szőrméjük színe ugyanis nem tekinthető természetesnek, valamint genetikai rendellenességeket is hordoznak. Ha pedig mindezekkel együtt keverednének a vadon élő egyedekkel, az akár a rókák kipusztulásához is vezethetne az érintett régióban.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.