A PETA állatvédő szervezet az ünnepi szokások visszásságára hívja fel figyelmet, új figyelemfelkeltő videójuk a pulykáknak kér kegyelmet. Kiemelték, a szabadtartás sem jelent garanciát arra, hogy az állat nem vagy legalább kevesebbet szenvedett.
Az év vége felé elkerülhetetlenek a szentimentális karácsonyi reklámok, hóeséses, bensőséges és ünnepi felvételek ömlenek ránk, amint bekapcsoljuk a tévét vagy éppen belépünk a moziba. Duci télapók, dekoratív karácsonyfák, az asztalt körbeüli a boldog család. Szeretetteljesen összekacsintanak, miközben a családfő belevág a még gőzölgő pulykába.
Ezeket a hagyományos képsorokat ölelte fel, majd tekerte meg jó alaposan a PETA állatvédő szervezet karácsonyi kisfilmje. A tavalyihoz hasonlóan idén is egy pulyka a főhősük, mégpedig a Tessa nevű kispulyka. Tessa érdeklődve figyeli az ünnepi szokásokat, mikor hirtelen elfogják, és vágóhídra viszik. Elborzadva figyeli, hogyan is kapcsolódhat ilyen szörnyűség ehhez a békés, szeretetről szóló ünnephez.
„A hagyománnyal kell végezni, nem a pulykával. Próbáld ki a vegánságot idén karácsonykor” – üzeni a PETA a reklám végén.
Tessának Jane Horrocks brit színésznő ad hangot a kisfilmben. Elárulta, büszke arra, hogy ő szólaltathatta meg a pulykát. „Remélem, ez a reklám mindenfelé arra ösztönzi majd az érzékeny lelkületűeket, hogy felfedezzék a vegán ételeket, amelyek az ünnepi időszakban békét hozhatnak a bolygó állatainak is” – mondta.
Békés ünnep – de nem a pulyka számára
Míg Magyarországon a halfogyasztás köthető leginkább a karácsonyi asztalhoz, addig az angolszász kultúrában a pulyka az ünnepi menü központi eleme hagyományosan. A Plant Based News szerint évente mintegy 9 millió pulykát ölnek le az Egyesült Királyságban a karácsonyi időszakban. Legtöbbjük intenzív beltéri tartást követően jut erre a sorsra. Ennek keretében sokszor akár 25 ezer madarat is tartanak egyetlen istállóban. Ilyen körülmények között értelemszerűen képtelenek természetesen viselkedni, borzasztó kevés hely áll rendelkezésükre.
Sokan próbálják azzal nyugtatni a lelkiismeretüket, hogy szabadtartású gazdaságokból származó pulykákat vásárolnak. Elisa Allen, a PETA alelnöke azonban rámutatott, ez sem jelent garanciát semmire.
Az olyan címkék, mint a »szabadtartás« és a »boldog élet« jellemzően inkább arra szolgálnak, hogy a fogyasztók jobban érezzék magukat, nem pedig arra, hogy valóban segítsenek az állatokon. Bár ezekben a gazdaságokban az állatokkal talán valamivel kevésbé bánnak kegyetlenül, gyakran mégis fájdalomcsillapító nélkül csonkítják meg őket, mesterségesen megtermékenyítik őket, zsúfolt körülmények között kell élniük, megfosztják őket szeretett utódaiktól, majd a vágóhídra küldik őket. Oda, ahol az állatokat fejjel lefelé lógatják, és elvágják a torkukat, sokszor úgy, hogy eszméletüknél vannak
– magyarázta.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.