Csőbe húztak 130 horrorrajongót Stockholmban: horrorisztikus meglepetésvetítést ígértek nekik, vegán film lett a végeredmény. A közönség soraiból vegyes reakciók érkeztek.
Halloween alkalmából páratlanul borzongató programot ajánlottak a svéd horrorrajongóknak. Meglepetés-horrorvetítésre hívták őket Stockholmba, a Victoria moziba. 130-an vevők is voltak az ötletre, minden jegy elkelt.
Legnagyobb meglepetésükre aztán nem éppen olyan formában volt sokkoló a vetített film, mint amire számítottak. A Dominion című, 2018-as dokumentumfilmet nézhették ugyanis meg, ez a vegán film az ausztrál farmokon és vágóhidakon elkövetett állatkínzást mutatja be.
A „merényletre” már csak azért sem számíthattak, mert a szervezők – vegán aktivisták – gondoskodtak arról, hogy egészen a vetítés időpontjáig inkognitóban maradjanak a közönség előtt.
Vegyes reakciókat váltott ki a vegán film
A szervezők úgy látták, elég széles skálán mozogtak a reakciók, amelyeket Dominion kiváltott a résztvevőkből. Néhányan már korán kisétáltak a moziból, mikor szembesültek azzal, hogy nem azt kapták, mint amit vártak. Mások azonban maradtak a vetítés után is, hogy megvitassák a látottakat az esemény szervezőivel.
Elégedettek voltunk az este alakulásával. A reakciók a dühtől egészen a szomorúságig terjedtek, de ez várható volt. Sokan mondták, hogy megértették, miért csináltuk ezt, még ha nem is tetszett nekik, amit láttak
– nyilatkozta az egyik szervező.
A közönség soraiban akadtak olyanok is, akik nem tudták végignézni a vegán filmet, feldúlták ugyanis őket a látottak. A vetítést követően azonban maradtak és még beszélgettek az aktivistákkal.
A meglepetésvetítésre megváltott jegyekből 10 ezer svéd korona, azaz közel 324 ezer forint gyűlt össze. Ezt az összeget egy helyi állatmenhelynek ajánlották fel, amely csirkéket ment meg a tojás- és húsiparból.
A Dominion sokakat „megtérített” már
A Dominiont egy ismert vegán aktivista, Chris Delforce rendezte, a The Farm Transparency Projecttel együttműködve készült el az alkotás. Rejtett kamerák és drónfelvételek segítségével olyan módszereket lepleztek le, mint például a szén-dioxid használata a sertések gázosítására. A felvételek Ausztráliában készültek ugyan, ám világszerte alkalmazott vágóhídi technikákat mutatnak be.
A vegán film elkészültét hírességek is támogatták, például Joaquin Phoenix és Rooney Mara.
Sokan döntöttek úgy a Dominion hatására, hogy áttérnek a vegán életmódra, de legalábbis a növényi alapú étrendre. A közelmúltban például Antal Évi, a Vászonzsákoslány beszélt a Prove.hu-nak arról, hogy részben a Dominion hatására vallja magát ma már etikai vegánnak.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.