Dél-Afrika kormánya gyorsan reagált a tudósok figyelmeztetésére, miszerint 2035-re eltűnhet a pápaszemes pingvin. Tíz évre korlátozták a kereskedelmi célú halászatot.
Tudósok szerint jelen állás alapján arra lehet számítani, hogy 2035-re kihal a pápaszemes pingvin. A példányszám a XX. század elején még kifejezetten magas volt: több millió párt tartottak számon. Mára azonban a helyzet sokat változott, mindössze 11 ezer szaporodó pár maradt.
Az egyetlen afrikai pingvinfajt a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a veszélyeztetett kategóriába sorolja. Évek óta szerepel a pápaszemes pingvin a szervezet „vörös kódos” listáján.
A WWF vadvédelmi szervezet 2022 óta kiemelt figyelmet fordít a pápaszemes pingvinek fészkeire, azok monitorozására, valamint arra, miként járulhatnak hozzá a legnagyobb sikerrel az egyedszám növeléséhez.
A szakértők szerint a rohamosan apadó populáció hátterében két jelenség áll: a túlhalászás és a környezeti változások.
Egyre kevesebb az Indiai-óceánban a szardínia és a szardella, a pingvinek számára így igazi küzdelmet jelent elegendő élelemhez jutni. Ráadásképp pedig betegségek, viharok, árvizek és szennyezések is veszélyt jelentenek rájuk, ezek is tizedelik a példányszámot.
Dél-Afrika fellép a pingvinek védelmében
A dél-afrikai kormány nem késlekedett a válaszlépéssel. Barbara Creecy, a Dél-Afrikai Köztársaság környezetvédelmi minisztere bejelentette, a madarak védelmében korlátozzák a kereskedelmi célú halászatot a nagyobb kolóniák közelében.
Tudósok szerint ezek az ikonikus élőlények 2035-re funkcionálisan kihalhatnak. A példányszám visszaeséséhez pedig feltételezések szerint hozzájárul a táplálékért folytatott verseny is
– mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a korlátozásokat tíz évre vezetik be.
Dél-Afrika szeme előtt pozitív példaként lebeghet India. Az ázsiai országban ugyanis egyértelműen sikeresnek tekinthető az éppen ötvenéves, 1973-ban indított kormányzati tigrisvédő kampány. Tavaly a példányszám elérte a 3167-et.
Indiában egykor 40 ezer tigris élt, számuk azonban kritikus mértékben visszaesett: 1972-ben már mindössze 1800 példányt regisztráltak. 2006-ban pedig rekordalacsony szintre süllyedt a példányszám: 1411 állat élt ekkor az országban.
A helyzet tehát mindenképpen aggasztó, de semmiképp sem visszafordíthatatlan. Előfordulhat még, hogy az afrikai pingvin is feliratkozhat azon fajok listájára, amelyek kikerültek a veszélyeztetettek lajstromából.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.