A közelmúltban vált világossá, hogy a fecskepapagájokat a kihalás veszélye fenyegeti, miközben Tasmaniában a fészkelőhelyüket tönkreteszi a fakitermelés. Ez most ugyan egy bírósági döntés értelmében éppen szünetel, Leonardo DiCaprio színész, környezetvédő azonban azt kéri az ausztrál kormánytól, cselekedjen, védje meg a fajt a kihalástól.
Az ausztrál természetvédők mindössze ideiglenesen jutottak egy kis időhöz, hogy lehetőséget biztosíthassanak a fecskepapagájnak a túlélésre. Erre az állat- és környezetvédelmi, valamint vegán ügyekben gyakran felszólaló amerikai színész, Leonardo DiCaprio hívta fel a figyelmet közösségi oldalán.
Mint írja, január 31-én a tasman legfelsőbb bíróság az ausztrál Bob Brown Foundation (Bob Brown Alapítvány) természetvédő szervezet által benyújtott jogi kifogás meghallgatásáig ideiglenes érvényű határozatot hozott. Ebben a végzésben arról rendelkeztek, hogy le kell állítani a kritikusan veszélyeztetett fecskepapagáj tasman fészkelőhelyein végzett fakitermelést.
Egy nemrégiben készült jelentés rávilágít, milyen megdöbbentő mértékű pusztítás zajlik folyamatosan. Annak ellenére is, hogy a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) ajánlása szerint le kellene állítani a fakitermelést azokban az őshonos erdőkben, ahol ezek a papagájok fészkelnek. Az ausztrál kormány ígéretet tett arra, hogy megakadályozza az újabb fajok kihalását. A természetvédők pedig továbbra is arra bátorítják őket, tartsák be az erre vonatkozó vállalásaikat. A fecskepapagáj és több száz más veszélyeztetett ausztrál erdei faj védelmének egyetlen módja az, ha Ausztráliában és Tasmaniában véget vetnek az őshonos erdők fakitermelésének
– írja DiCaprio a közösségi oldalán.
Drasztikus állománycsökkenés sújthatja a fecskepapagájt
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatócsoportja a közelmúltban jutott aggasztó felfedezésre a fecskepapagájjal kapcsolatban. Rájöttek, hogy a madár túlélési kilátásai az elmúlt években sokat romlottak. A kutatók prognózisa szerint 2031-re a populáció kevesebb mint 100 egyedből áll majd, hacsak nem történik drasztikus természetvédelmi beavatkozás. Ez a 2020-as állapothoz képest egy 92,3 százalékos állománycsökkenés lenne.
„Ennek a Tasmania és Délkelet-Ausztrália vidékein honos vándorló madárnak a kihalását szinte percről percre követhetjük most nyomon” – magyarázta Samantha Vine, a BirdLife Australia természetvédelmi és tudományos vezetője tavaly októberben a The Guardiannak. „Van egy kisfiam, aki jövőre kezdi az iskolát. A kutatás szerint, mire ő befejezi a középiskolát, lehet, hogy már túl késő lesz ennek a lenyűgöző madárnak.”
Ahhoz, hogy megakadályozzuk a fecskepapagájok kihalását a következő tíz évben, még ma meg kell védenünk azt, ami megmaradt a szaporodási helyükből. Nincs több vesztegetni való időnk
– hangsúlyozta Dejan Stojanovic, az Ausztrál Nemzeti Egyetem természetvédelmi kutatója még októberben.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.