Nemrég debütált Pamela Anderson dokumentumfilmje a Netflixen, és bár a színésznő már régóta aktív állatvédő, erről nem sok szó esik a róla készült portréban, pedig nagy múltja van az állatok jogaiért folytatott harcban.
A legtöbb embernek, ha megkérjük őket, hogy soroljanak fel állatbarát és vegetáriánus hírességeket, nagy valószínűséggel Pamela Anderson lenne az első, aki eszébe jut. A színésznő és modell régóta kampányol állatjóléti ügyekért, és tette ezt már jóval azelőtt is, hogy az állatvédelem bekerült volna a tágabb köztudatba.
Ennek ellenére a nagyközönséget nem ez az igen dicséretes tevékenysége érdekli elsősorban. Erről tanúskodik Anderson most megjelent dokumentumfilmje, Pamela, A Love Story címmel. A film visszatekint élete jelentős pillanataira, az ő nézőpontja szerint és saját szavaival elbeszélve, de Pamela állatvédelmi harcáról csak egy rövid bejátszásban tesznek említést.
Vagyis a film csak röviden tér ki az állatokért folytatott aktivizmusára, bár a színésznő azt mondta minderről, hogy nagyon fontos része az életének.
Pamela Anderson és a PETA
A dokumentumfilmben beszél a PETA-kampányokban való részvételéről, és arról is, hogy azért vett részt a Comedy Central „Comedy Roast” műsorában, amely arra épült, hogy leégetik a meghívott sztárt, mert cserébe 250.000 fontnyi adományt kapott a PETA szervezete a műsor producereitől.
Elegem volt abból, hogy állandóan csak a pasijaimról és a melleimről kellett beszélnem. Ugyanakkor azt gondoltam, hogyha ezt hozzá tudnám csatolni az állatvédelemhez vagy a környezetvédelemhez, akkor legalább lenne értelme az egésznek. Ezért is csatlakoztam a PETA-hoz
– mondja a filmben.
A PETA gyakran működik együtt hírességekkel az állatok jogaiért való kampányok során, és Anderson az egyik legismertebb és legrégebbi arca az ilyesfajta együttműködéseiknek.
Pamela Anderson a szervezet sok kampányában szerepelt már, a legelsőre több mint 26 évvel ezelőtt került sor. Akkor egy hirdetőtáblán a Times Square-en, a „Give Fur the Cold Shoulder” szójáték (kb.: hidegen hagy a szőrme) mellett pózolt félmeztelenül.
Azóta sok PETA-hirdetésben tűnt fel, így tiltakozva többek között a húsevés, a vízi parkok működése vagy éppen a kozmetikai termékek állatokon való tesztelése ellen.
Pamela Anderson kívül-belül gyönyörű, arany szíve van, és az állatok remek pártfogója. Művészetet csinált abból, hogy kihasználja a média ráirányuló figyelmét azért, hogy felhívhassa a figyelmet fontos problémákra, amelyek az állatokat érintik
– mondta a PETA alapítója, Ingrid Newkirk a Plant Based Newsnak.
Dicséretre méltó aktivista
Amellett, hogy kampányokban pózol, aktívan támogat állatvédelmi ügyeket is, amelyek gyakran vezetnek valódi változásokhoz.
2010-ben, a Mexikó-öbölben történt olajszivárgás után segített a PETA-nak a kóbor kutyák elhelyezésében. Ennek eredményeképpen a kutyákat a túlzsúfolt louisianai menhelyekről a PETA központjába, Virginiába szállították. Sőt, Anderson két kutyát maga is örökbe fogadott.
2013-ban Anderson meglátogatta a kanadai St. John’s-t, illetve Új-Fundland és Labrador tartományokat, hogy felajánljon a kanadai fókavadászok szövetségének egy 1 millió dolláros csekket, hogy az elősegíthesse a kormány kivásárlását az ország fóka kereskedelméből.
2018-ban is akciózott. Elmondta, hogy korábban küldött műszőrmét Kim Kardashiannak és Melania Trumpnak, akik ezután mindketten felhagytak az igazi szőrméből készült darabok viselésével.
Majd 2019-ben írt a Prada divatcégnek a PETA-t képviselve, és arra buzdította a céget, hogy távolítsa el a szőrméket a kollekcióiból. Ugyanezen év májusában a divatház megerősítette, hogy eleget tesz a kérésnek. Azóta több nagy divatház is hasonlóan döntött.
2021-ben arra kérte a brit kormányt, hogy ne használjon többé igazi medveszőrt a királynő őreinek fejfedőjéhez. Felháborítónak nevezte azt, hogy a fekete medvéket azért ölik meg, hogy kalapot csinálhassanak belőlük.
2022-ben arra ösztönözte egy texasi egyetem elnökét, hogy állítsa le a golden retrievereken végzett kísérleteket. Azóta a labor bezárt és a kutyák otthonra találtak.
De mi történt Pamela Anderson és Putyin között?
A Netflix-dokumentumfilm rövid bevágást tartalmaz Anderson 2018-as megjelenéséről a Piers Morgan Life Storiesban, ahol arról a levélről beszélt, amit az orosz elnöknek, Vladimir Putyinnak írt 2009-ben. Azt írta benne, hogy ne importáljon több, fókából készült terméket Kanadából.
Írtam neki, hogy állítsa le az importot, ami akkoriban a piac 95 százalékát adta. Ez valószínűleg azt is jelentette, hogy ennek következtében leállítanák a fókavadászatot, ami az egyik nagy célom volt –
mondta Morgannek.
A műsorban elmagyarázta, hogy Putyin beleegyezett a kérésébe, és illegálissá tette, hogy fókákkal kapcsolatos árut hozzanak be az ország területére.
Vegán-e Pamela Anderson?
Nagyon régóta nem eszik húst, és többnyire növényi alapú étrendet követ, de az étkezését tekintve csak pár éve tartja be rendesen a vegán szabályokat. Erre enged következtetni a Netflix-dokumentumfilm egy részlete is, melyben Pamela megkérdezi egy ételről, hogy az vegán-e, mert akkor eszik belőle.
Ám egy vele készült, 2018-as Guardian-interjúban Anderson még „csintalan vegánnak” nevezi magát, mivel akkoriban azt nyilatkozta, hogy főleg a péksüteményeknek nem mindig képes ellenállni.
A veganizmus olyan filozófia, ami az állatok kizsákmányolásának összes formájával le akar számolni. A vegánok nemcsak nem esznek hús- és tejtermékeket, de nem is viselnek vagy használnak semmilyen olyan terméket, ami állatoktól származik. Anderson az utóbbi filozófiához már hosszú ideje tartja magát, és sokat tesz azért, hogy mások is kövessék példáját.
Balogh Edina közel 20 éve dolgozik újságíróként, melyből 7 évet töltött olyan piacvezető női és életmód lapok koordinálásával, mint a Joy, a Shape és az Active Beauty. Büszke rá, hogy pályafutása alatt az egyik legnagyobb női magazin hazánkban elsőként vált cruelty-free médiummá. Elkötelezett híve a növényi alapú étkezésnek, az állat- és környezetvédelemnek, valamint a fenntarthatóságnak.