Nagyszerűen indul az idei hegymászó szezon, legalábbis a növényi táplálkozást folytató atléták megítélése szempontjából biztosan, hiszen az idény első sikeres expedíciójának tagjai között egy vegán hölgy is akad.
Ismét bebizonyosodott, hogy a növényi alapú táplálkozás a csúcsra juttat. Ilyen, valamint ezekhez hasonló, „csúcs”-csal kapcsolatos szófordulatból több tucatnyit lehetne használni egy hegymászásról szóló cikkben, de igyekszem visszafogni magam. Akár úgy is fogalmazhatnék, még a csúcson hagyom abba.
Nem úgy Prakriti Varshney, aki ezután az elképesztő teljesítmény után már most a következő mászást tervezi, hiszen elmondása szerint az elkövetkezendő években szeretné az összes nyolcezres csúcsot meghódítani, ezzel együtt pedig eloszlatni minden olyan kétséget, ami a növényi alapú táplálkozás hiányosságaival, alkalmatlanságával kapcsolatos.
Az indiai sportoló április 5-én indult Delhiből, hogy megmássza a világ legmagasabb pontját, a csúcstámadásra pedig május 12-én került sor.
Az alaptábortól a csúcsig tartó 69 km-es táv megpróbáltatásait nem nagyon lehet eltúlozni. A hóval borított, fagyos táj, a folyamatos lavinaveszély, az alacsony légnyomás és még a tűző nap is mind olyan tényezők, amelyek sokszor a legfelkészültebb, legrátermettebb atlétákon is kifognak – tavaly négyen, idén eddig ketten vesztették életüket –, ezért nem lehet elég sokszor aláhúzni, kiemelni és hangsúlyozni, hogy mekkora teljesítmény minden egyes sikeres mászás.
Különösen, ha a sikeres mászó elhivatott állatbarát és vegán aktivista, így ugyanis még mítoszokat is rombol.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Prakriti ???????? Vegan (@itisinthename) által megosztott bejegyzés
Múltbéli sikerek
Az 5 éve vegánként élő sportoló – aki a tejipar kegyetlenkedéseinek megismerése után döntött úgy, hogy nem vesz részt többet az állatok kizsákmányolásában – nem most nézhetett körbe először egy több ezer méter magas csúcs tetejéről. Tavaly a 6800 méteres Ama Dablam (Nepál) hágóit hódította meg sikerrel, ráadásul mindezt úgy, hogy közben menstruációs görcsök is gyötörték.
Az élmény arra késztetett, hogy áttörjem a határaimat. Úgy érzem, nem derült volna ki számomra, mennyire erős vagyok, ha ez nem történik meg
– mesélt megpróbáltatásairól az Indian Expressnek.
Úgy gondolom, egy nő lehet annyira erős, vagy annyira törékeny is, amennyire csak szeretne. És mindkettőt egyaránt magunkévá kell tennünk
– tette hozzá.
Habár Prakriti sikeréből cseppet sem von le, nem ő az első vegán, aki felért a csúcsra. 2016-ban Kuntal Joisher szerezte meg ezt a dicsőséges címet, akit még ugyanabban az évben követett Maria Strydom. A siker viszont keserédes és rövid volt Maria számára, a hölgy ugyanis végül életét vesztette. A Wikipédia hóvakságot és sztrókot említ a halál okaként.
Kuntal ugyanakkor rendszeresen beszél sikereiről és táplálkozásáról:
Annyira megindító volt, nem tudtam visszatartani a könnyeimet. Néhány percnyi hívás maradt csak a szatellit telefonomon, hazatelefonáltam, majd leültem, hogy magamba szívjam a látványt. Sohasem fogom elfelejteni azt a 20 percet. Az egyetlen ehhez fogható élmény a lányom születése volt
– nyilatkozta Kuntal egy tavalyi interjúban a 2016-os mászásról.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.