A törvényjavaslat szinte az összes társállatként tartott élőlényre vonatkozik, a konzervatív kormánytagok szerint ugyanis állatokkal együtt élni „tisztátalan” és egyáltalán nem iszlámi cselekedet.
Az iráni parlament november 17-én egy olyan törvényjavaslattal állt elő, amely megtiltaná az ország lakosainak a háziállatok tartását. A „Közösségi jogok védelme a veszélyes és káros állatok ellen” névre keresztelt javaslat egyaránt vonatkozik a leggyakoribb háziállatokra, vagyis a kutyákra, macskákra, nyulakra, de kiterjed az egzotikus, kevésbé megszokott társállatokra is, mint a kígyók, krokodilok, egerek, majmok, szamarak és teknősök.
A törvény értelmében tilos lenne birtokolni, szaporítani és szállítani ezeket az élőlényeket, lényegében ellehetetlenítve tartásukat. Az indítványt előkészítő 75 ultrakonzervatív politikus a külföldi befolyás megakadályozásával, valamint az állatokkal való együttélés „tisztátalanságával” indokolja a törvény bevezetésének szükségességét.
Payam Mohebi, az Iráni Állatorvosok Egyesületének tagja megdöbbentőnek tartja, hogy a társállatok ilyen széles skáláját mind egy kalap alá veszi a törvényjavaslat.
Állatorvosként egyértelmű számomra, hogy egy nyulat, egy egeret, egy krokodilt, egy kutyát, egy macskát vagy egy teknőst nem lehet veszélyesség szempontjából ugyanabba a kategóriába helyezni
– nyilatkozta rádióinterjúban november 18-án.
Régóta tartó küzdelem
Nem ez az első alkalom, hogy az ország vezetése megpróbált a háziállatok tartása ellen fellépni. Hasonló korlátozások bevezetésével már próbálkoztak az elmúlt években, ahogy a társállatok egyre szélesebb körben elterjedtek az országban.
Ezek a helyi korlátozási próbálkozások legtöbbször nem jártak sikerrel, vagy nagyon komoly ellenállásba ütköztek, a most bevezetni készült törvény viszont az egész országra kiterjedne, ráadásul Ebrahim Raisi konzervatív elnök megválasztása óta sokkal nagyobb befolyása van a tiltást szorgalmazó politikai erőknek is.
Mohammad Hossein Hamidi, a főváros közlekedési rendőrségének vezetője júliusban bejelentette, hogy az autóban ketrec nélkül szállított kutyák elterelik a vezetők figyelmét, ezért büntetni fogják, ha valaki így tesz. Véleménye szerint a társadalomnak egy „Iszlámnak megfelelő életet” kéne élni, hozzátéve, hogy a „kutyatenyésztés félelmet és pánikot kelt” a közösségben.
Az iráni főállamügyész, Mohammad Jafar Montazeri úgy fogalmazott, hogy az iráni kultúrának éppen az ellenkezőjét kéne képviselnie, mint a „degenerált nyugati életvitelnek”, beleértve a kutyák szeretetét is. Tisztátalan állatoknak nevezte a kutyákat, és megjegyezte, hogy „nem szabadna részét képezniük a muszlimok életének”.
2014-ben már belengettek egy olyan törvényjavaslatot, ami 74 botütéssel és több mint 1 millió forintnyi pénzbírsággal súlytotta volna a kutyasétáltatókat, de a javaslatból nem lett törvény.
Milyen büntetésekre lehet számítani?
A jelenlegi törvényavaslat a bevezetést követően 3 hónapot adna a tulajdonosoknak, hogy valamilyen módon megszabaduljanak állataiktól. Aki a 3. hónapot követően is tart háziállatot, attól az élőlényt elkoboznák és a hivatalos minimálbér 10-30 szoros összegére büntethetik. Ez jelenleg nagyjából 420.000 és 1.200.000 forintnak megfelelő összeg között mozog.
Azok a főbérlők, akik elmulaszják albérlőikkel betartatni a törvényt, ugyanezekre a büntetési tételekre számíthatnak, a rendfenntartó szervek pedig kötelesek lesznek kivizsgálni minden, a szomszédoktól érkező bejelentést. Aki háziállatot szállít, attól a gépjárművet is elkoboznák.
Kivételt képeznének a törvény betartása alól azok a falusi lakosok, nomádok, vagy pásztorok, akik a megélhetésük, munkavégzésük, vagy védelmi okok miatt tartanak háziállatot, amennyiben ezt jóváhagyta a helyi bizottság, melynek tagjai rendfentartókból, egészségügyi dolgozókból, állatorvosokból és kormánytagokból áll majd.
Állatkísérleteket végző intézmények – laboratóriumok, egyetemek – továbbra is tarthatnának állatokat tudományos célokra.
Az, hogy mi történne az elkobzott élőlényekkel, egyelőre nem derül ki a hírekből.
Háziállatok ökológiai szemmel
A társállatok olyan elemi részét képezik mindennapi életünknek, társadalmunknak, hogy sokak számára tartásuk betiltása teljesen elképzelhetetlen ötletnek tűnik. És amíg egyes vallási irányelvek, a konzervatív világnézet, vagy a nyugati kultúra befolyásától való rettegés nem kifejezetten releváns érvek a tiltás mellett, fontos tudni, hogy a társállatok tartása nagyon komoly negatív hatással bír a biodiverzitásra nézve, illetve elképesztő karbonlábnyommal rendelkezik.
Korábban a Prove.hu is beszámolt a vegán tápok kapcsán az állati eredetű állateledelek elképesztő kibocsátási értékeiről, az pedig manapság már egyre köztudottabb tény, hogy a kóbor macskák éves szinten több milliárd őshonos faj – legtöbb esetben kistestű rágcsáló, vagy madár – elpusztításáért tehetők felelőssé.
A téma mindenképpen megérdemel egy sokkal bővebb betekintést, de kiindulópontnak nagyszerű a Zöld Egyenlőség vonatkozó podcast epizódja, amiben Kubinyi Judit, az ELTE Etológiai Tanszékének kutatója beszél arról, fenntartható-e hosszú távon a kutyatartás.
(RFERL)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.