A Barbie-film népszerűsége egyelőre hazánkban is töretlen, lassan háromszázezren tekintették meg az alkotást, az internetes mémgyár pedig futószalagon gyártja a barbie-s (illetve barbenheimeres) mémeket. Ezt a hullámot lovagolta meg Greta Thunberg és néhány aktivista egy új olajipari gigaberuházás, a Rosebank-projekt ellen tüntetve.
Greta Thunberget biztosan nem érheti az a vád, hogy elblicceli a tüntetéseket. A közismert svéd klímaaktivista legutóbbi akcióját vádemeléssel, azt követően pedig pénzbírsággal díjazták a hatóságok. De éppen csak kilépett a bíróság ajtaján, máris csatlakozott egy újabb tüntetéshez, amely a Rosebank olajmező kitermelése ellen szólalt fel, a projekt ugyanis elképesztő környezeti terheléssel járna, és kérdésessé tenné a brit kormány zéró kibocsátás iránti elköteleződését.
A húszéves környezetvédő és a vele együtt tüntetők ezúttal popkulturális elemeket is becsempésztek a performanszba. Instagram-videójukban a bemutatás óta töretlen népszerűségnek örvendő Barbie-film egyik jelenetét adták elő, melyet a videó közben olvasható feliratokkal szabnak az aktuális helyzetre.
Az Instagram-posztban az a jelenet látható (spoiler!), amikor Barbie egy buli közepén hirtelen azt kérdi: „Do you guys ever think about death?” (Ti szoktatok egyáltalán a halálra gondolni?), a kérdést követően pedig kínos csend ereszkedik az éppen zajló bulira. Ezt a tüntetők úgy módosították, hogy Barbie szövege közben a „Do you guys ever think about climate change?” (Ti szoktatok egyáltalán a klímaváltozásra gondolni?) felirat látható, a lefagyott vendégek szerepében pedig Grant Shapps, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, Rishi Shunak brit miniszterelnök, illetve az Equinor, egy norvég olajipari cég jelennek meg, persze csak a többi aktivistára illesztett feliratok formájában.
A tüntetésre Grant Shapps, az ország energiáért és zéró kibocsátásért felelős miniszterének irodája előtt került sor, a célja pedig az volt, hogy eltántorítsa a brit kormányt a Rosebank-projekt engedélyezésétől. A Shetland-szigetektől körülbelül 130 kilométerre nyugatra található olajmezőn nagyjából 500 millió (más forrás szerint 300 millió) hordónyi olaj található, a kitermeléssel járó kibocsátási értékek pedig ehhez mérten elképesztően magasak. A teljes projekt több szén-dioxid-kibocsátással járna, mint amennyit a világ legszegényebb 28 országa egy év alatt kibocsát.
Az a tény, hogy a brit kormány egyáltalán fontolóra veszi a kitermelés engedélyezését, jól mutatja, mennyire nincsenek tisztában a valósággal. A rekordokat döntő hőhullámok és az extrém időjárási viszonyok csak a kezdete az egyre erősödő krízisnek
– nyilatkozta Greta a Channel 4 csatornának az ügy kapcsán.
A projekt 400 oldalas környezetvédelmi jelentése egyébként hozzáférhető online, aki kíváncsi a részletekre – és kellő szabadidővel is rendelkezik hozzá –, annak érdemes átfutnia a dokumentumot.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.