A közismert svéd klímaaktivista, Greta Thunberg júniusban újra összetűzésbe került a rendőrséggel. Ezúttal meg is vádolták, mégpedig engedetlenséggel, amiért többszöri felszólítás után sem volt hajlandó elhagyni a malmői tüntetés területét. A demonstrációval a tüntetők fizikailag bénították meg az olajszállító teherautók munkáját.
A svédországi végrehajtói hatóság engedetlenséggel vádolta meg a húszéves aktivistát, miután rendőri felszólításra sem volt hajlandó elhagyni egy tüntetés helyszínét, amin a Ta Tillbaka Framtiden (Vegyük vissza a jövőt) környezetvédő csoport tagjaival együtt vett részt.
A megmozdulás célja az volt, hogy megbénítsa a malmői öbölben dolgozó olajszállító tankerek munkáját. Ezt úgy érték el az aktivisták, hogy fizikailag állták (pontosabban ülték) el az olajszállító kamionok útját a kikötő ki- és bejáratainál.
„Ma van a harmadik napja, hogy a Ta Tillbaka Framtiden fiatal aktivistái meggátolták a malmői olajkikötő tankereinek a munkáját. A klímakrízis már most élet-halál kérdése. Mi úgy döntünk, hogy ezt nem fogjuk ölbe tett kézzel végignézni, inkább megbénítjuk az infrastruktúrát. Visszavesszük a jövőnket” – írta Greta Thunberg instagram posztjában.
A váddal kapcsolatos eredeti bejelentés nem említette név szerint Greta Thunberget, de a hatóság szóvivője, Annika Collin később megerősítette, hogy a bejelentésben leírt fiatal hölgy, aki nem engedelmeskedett a felszólításnak, ténylegesen a svéd aktivista.
Miután blokkoltuk annak az iparnak a működését, amely éppen elégeti a jövőnket, bűncselekménnyel vádoltak meg minket. Miközben vádat emeltek ellenünk, az igazi bűncselekmény tovább folyik azon a helyen, amit mi lezártunk
– nyilatkozta Irma Kjellström, a Ta Tillbaka Framtiden szóvivője.
Nem csak Greta Thunberg ellen indult eljárás
A hat napig tartó demonstráció alatt több aktivistát is letartóztattak, Greta velük együtt július 24-én áll majd bíróság elé, hogy tettére magyarázattal szolgáljon. Amennyiben bűnösnek találják, úgy hat hónapos börtönbüntetésre vagy pénzbírságra számíthat a fiatal aktivista.
„Mindenkinek megvan a joga, hogy tüntessen, de ezt úgy kell tenni, hogy ezzel másoknak nem okoz kellemetlenséget” – mondta Charlotte Ottosen a végrehajtói hatóságtól.
Greta nem először kerül összetűzésbe a törvénnyel. Idén januárban Németországban vitték el a rendőrök, miközben Lützerath lebontása ellen tüntetett sok más aktivistával, később pedig a norvég rendőrséggel rúgta össze a port egy demonstráció alatt, amivel az őslakosok földjeire telepíteni kívánt szélturbinák ellen tüntettek.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.