Márciusban rendezték meg a 11. olyan versenyt, ahol a legjobb piték mérettetnek meg egymással. A győztes pedig egy vegán pite lett, ami maga mögé utasította húsos társait.
A currys, édesburgonyás, diós, tökös pitét Jon Thorner vállalata alkotta meg.
A vegán pitét 886 más pite közül választották ki, amelyek 176 különböző országból származtak. Ezekből majdnem 70 növényi alapú pite volt.
„Számtalan kihívással kell megbirkóznia annak, aki egy vegán pitét jól akar elkészíteni, de ez megugrotta az előtte álló akadályokat”
– mondta Colin Woodhead, a zsűri fő bírálója.
„A tészta kivételesen ropogós volt, amelyet a töltelék tökéletesen kiegészített.”
Az első vegán győzelem
Ez az első alkalom, amikor egy növényi alapú pite viheti haza a díjat.
Matthew O’Callaghan, a Brit Pite Díj elnöke szerint az, hogy egy vegán pite vihette most haza a díjat egy jele annak, hogy a növényi ételek egyre inkább elfogadottak és a gasztronómiai mainstream részei lettek.
„Ebben az évben a bajnok kiemelkedő volt és igazán megérdemelte a jutalmat”
– mondta O’Callaghan.
„Már amikor elsőként megpillantottam a bírák asztalánál, tudtam, hogy ez a pite jó pontszámot fog kapni és nem okoz majd csalódást, mikor felvágjuk és megkóstoljuk.”
„Ez a pite nem csak a vegánoknak készült, hanem mindenkinek. Ez a díj is jelzi, hogy a vegán kaják a brit hétköznapok részét képezik.”
2019: a veganizmus éve
A The Economist és a Fast Company szerint 2019 a veganizmus éve lesz. Szerintük a „vegán húst” teljesen el fogja fogadni a piac.
Még csak kicsivel több, mint 4 hónap telt el ebből az évből, de a veganizmus már haladást ért el.
A Veganuary mozgalom rekordot döntött, hiszen több mint 250.000-en vettek részt rajta. A kihívás lényege, hogy január hónapban növényi étrendet követnek a résztvevők.
Ezenfelül egyre növekszik azoknak az éttermeknek, kozmetikai termékeket forgalmazó vállalatoknak a száma is, akik a veganizmus jegyében átalakították a működésüket.
A fogyasztók pedig egyre tudatosabb döntéseket hoznak és próbálnak a növényi étrend felé nyitni.
Budapesten jártam egyetemre és végeztem közgazdaságtan szakon. Már akkor is visszásnak tartottam a fogyasztói társadalom túlkapásait, és elkezdtem megoldás után kutatni, így találtam rá a veganizmusra. Azért kezdtem el írni, hogy másokkal is megosszam az állat- és környezetvédelem fontosságát.