A The Telegraph a közelmúltban közzétett egy tanulmányt, miszerint a tenger gyümölcsei fogyasztásával évente 11.000 apró műanyag darabot fogyasztunk el. Ebből több tucat részecske kerül be a szöveteinkbe.
A Belgiumban található Genti Egyetem kutatói azt állítják, a mikroműanyag idővel halmozódik fel a szervezetben a tenger gyümölcsei fogyasztásával, és hosszú távú egészségügyi kockázatot jelent. A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az óceánok szennyezésével ez a probléma egyre égetőbb lesz.
„Most már megállapítottuk, hogy bekerülnek a testünkbe, és egy ideig ott is maradnak, ezért tudnunk kell a műanyag sorsát.
Hova kerülnek? Vajon szövetek zárják közre, és a test elfelejtette őket, vagy gyulladást okozhatnak? A kémiai anyagok kiszivárognak ebből a műanyagból, és ezután toxicitást okoznak?
Nem tudjuk, pedig sürgősen választ kellene kapnunk ezekre a kérdésekre”
– mondja Dr. Colin Janssen, vezető kutató
Tenger gyümölcsei – és egy adag műanyag
Ez a tanulmány az első ilyen átfogó kockázatfelmérés.
„Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, az évszázad végére azok az emberek, akik rendszeresen fogyasztanak tenger gyümölcseit, évente 780 000 darab műanyagot fogyaszthatnak el, és ebből akár 4000 darab abszorbeál (szívódik fel) az emésztőrendszerükben”
– mondja a cikk.
Műanyag és kegyetlenség
Az emberek, és a környezet veszélyeztetésén túl a tengeri állatokkal is hihetetlenül kegyetlenek. A Mercy For Animals felmérte a körülményeket egy halfeldolgozó üzemben, ahol a már megnyúzott halak még életben voltak.
A legjobb dolog, amit meg tudunk tenni annak érdekében, hogy eltávolítsuk az egészségtelen, fenntarthatatlan és kegyetlen halászati iparágunk támogatását, hogy a halakat – és az egyéb tengeri élőlényeket – elhagyjuk a tányérjainkról, és vegán életmódra térünk át.