A Cambridge Egyetem hallgatói önkormányzata megszavazta az indítványt, így elindulhatnak a tárgyalások az angol egyetem étkezését biztosító cégekkel a teljesen vegán menüről.
Az Animal Rebellion szervezet klímaaktivistái még 2021-ben indították el a Plant Based Universities (PBU – Növényi Alapú Egyetemek) kezdeményezésüket, amelynek célja, hogy a hallgatók hatására az egyetemek teljesen növényi alapú kínálatra váltsanak.
Az egyetemektől kapjuk a klímával kapcsolatos tudományos ismereteket, és ilyen értelemben felelősségük van abban, hogy hallgassanak saját magukra. A hús- és tejipar, vagy a halászat több üvegházhatású gázkibocsátásért felel, mint a teljes közlekedési szektor, ezért az egyetlen jövőbiztos megoldás az étkezés növényi alapúvá tétele a campusokon
– áll a kampány leírásában.
Az angol diákok egy űrlapot kitöltve tudják bevonni saját egyetemüket a kezdeményezésbe, és ezt már több mint negyven egyetem hallgatója meg is tette, köztük a patinás intézmény, a Cambridge Egyetem diákjai is. Fél évvel ezelőtt alakult meg az egyetemen a PBU helyi csoportja.
Szavazással döntöttek
Február közepén a Cambridge-i Hallgatók Szakszervezete szavazott a PBU Cambridge hivatalos indítványáról, miszerint alakítsák át a campus étkezdéiben felszolgált menüt és térjenek át a 100%-ban növényi alapú ételkínálatra.
A szavazók 55%-ban támogatták az indítványt, és 21%-ban ellenezték azt. A fennmaradó 23% tartózkodott. Ez azt jelenti, hogy azok, akik szavaztak, 72%-ban támogatták a teljes átállást.
Természetesen ez még nem jelenti azt, hogy másnaptól már hírből sem találnak a diákok húsos vagy tejes fogásokat a kínálatban. A szavazás önmagában nem kötelezi az egyetemet a váltásra, de mindenképpen kritikus fontosságú abban, hogy megkezdődjenek a tárgyalások a teljesen növényi alapú menüről, aminek a bevezetéséről végeredményben az egyetem vezetése dönt majd.
„Remek hír, hogy a hallgatók szakszervezete támogatta az indítványunkat, hogy működjenek együtt az egyetemmel egy igazságos és fenntartható ételkínálat kialakításában. Az állati termékek eltüntetésével az egyetem nagymértékben tudja csökkenteni a környezeti károkozását és bebizonyíthatja, hogy elkötelezett a fenntarthatóság mellett” – mondja William Smith, a PBU Cambridge egyik tagja.
Amennyiben megvalósul az átállás, az hatalmas eredmény lesz, de már a múltban is történtek olyan lépések, amelyek előremutatóak. 2016-ban például betiltották a marha és a bárány felhasználását az étkezdékben.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.