Vegán mese került a közelmúltban a Netflix kínálatába. A Csibefutam: A csirkefalatok hajnala a sorozat második epizódja, melynek hatására garantáltan nem kívánod meg a csirkefalatkákat. Már a 2000-ben megjelent első rész is sokakat tántorított el a húsevéstől.
A streamingóriás Netflix platformján már eddig is lehetett találni olyan filmet, amely a nagyipari állattenyésztés árnyoldaláról rántja le a leplet. Az Okja egy fiatal lányról, Mijáról szól, aki egy aktivistacsapat segítségével szembeszáll egy hatalmas multinacionális céggel. Ez a vállalat elrabolja a szupermalacnak nevezett és a húsáért tenyésztett barátját, Okját. A film az egyik legnépszerűbb Netflix-alkotás, amelyet több tízmillióan láttak, és a megjelenésekor rengeteg ember váltott miatta vegán életmódra.
A Csibefutam első része 2000-ben debütált a mozikban, és – addig rendhagyó módon – szögesdrótokkal, csaholó vérebekkel, valamint koncentrációs táborra emlékeztető körülményekkel ábrázolta a baromfitenyésztést. A Crunchy Vegan portál bloggere saját bevallása szerint ennek a mesefilmnek a hatására lett akkoriban vegetáriánus, azóta pedig már vegánként él.
Nem kifejezetten vegán mese alkotása volt a cél
A Netflix megrendelésére elkészült második rész is marad ugyanannál a témakörnél. Az animációs film nem finomkodik, bemutatja, hogy a nagyipari körülmények között tartott csirkékre távirányítású nyakörvet adnak, ezzel tartják őket kábulatban. Erre a mese szerint azért van szükség, mert amikor a madár megijed, megfeszülnek az izmai, ami száraz, rágós húst eredményez.
Akár vegán tanmesét akartak írni, akár nem, a valóság az, hogy tényleg ez történik a baromfifarmokon. Nem kitaláció a történet
– mondta Richard McIlwain, Egyesült Királyság Vegetáriánus Társaságának (UK Vegetarian Society) vezérigazgatója.
A film készítői leszögezték, nem az volt a céljuk a történettel, hogy vegán térítői szerepet játsszanak el. Annyit szerettek volna csak elérni, hogy az alkotásuk lebilincselő és szórakoztató legyen. Szerintük az, ha a Csibefutam: A csirkefalatok hajnala az étrendjük újragondolására késztet egyeseket, mindössze szerencsés véletlen.
Az viszont biztos nem véletlen, hogy a köztudottan vegán színésznő, Bella Ramsey igent mondott arra, hogy közreműködjön ennek a produkciónak az elkészítésében. A The Last of Us sztárját egyébként idén 2023 Legszebb Vegán Hírességének választotta a PETA állatvédő szervezet.
Ehhez a témához nyilvánvalóan nehéz könnyedséggel, pláne humorral nyúlni, ők mégis ezt tették. A film az aktivisták szerint is ügyesen billeg a határon: nem üli meg a néző gyomrát, de csirkefalatokat garantáltan nem akar majd közben senki sem ropogtatni.
Ha pedig a Csibefutam meghozta a kedved ahhoz, hogy még több vegán mesét nézz, ebből a listából szemezgethetsz.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.