A Netflixen is elérhetővé vált az a tényfeltáró dokumentumfilm, ami az angol sertésfarmok sötét világába enged betekintést.
A felvételeket az Egyesült Királyságban tevékenykedő Viva! állatvédő szervezet egy kis nyomozócsapata készítette a Warwickshire megyében működő Hogwood sertéstelepen még néhány évvel ezelőtt.
Abban az időben a telep a Tescónak is beszállított, ami a szigetország legnagyobb üzletlánca, valamint rendelkezett “Red Tractor” minőség-ellenőrzési logóval is. Ám a dokumentumfilm napvilágra kerülését követően a Tesco visszavonta az együttműködést, a Red Tractor pedig megvonta a hitelesítést a teleptől további vizsgálat idejére.
A Hogwood Netflixes debütálása nagy mérföldkő a Viva! számára az igazság feltárásáért vívott hosszú harcban. Kiemelten fontos, hogy a lehető legtöbb embert el tudjuk érni, hogy a történelemkönyvek hasábjaira száműzhessük a nagyüzemi állattartást. Az angol állattenyésztés idillikus képe, amivel régóta etetnek minket, hazugság. Nézd meg a filmünket és bizonyosodj meg róla a saját szemeddel
– nyilatkozta Juliet Gellatley, a Viva! alapítója.
A filmet a Trónok Harca sorozat Bronnjaként ismer Jerome Flynn mutatja be, aki maga is vegán.
View this post on Instagram
A post shared by jerome flynn official page ???? (@jerome_flynn_official_page)
„Megtiszteltetés, hogy én mutathatom be a filmet. Miután láttam azokat a szörnyűséges viszonyokat és bántalmazást, ami a Hogwood falai mögött történik, muszáj volt tennem valamit. A telepen lévő malacok nemcsak hústermékek, hanem érző, érzelmileg összetett lények, pont, mint mi, és sokkal jobb sorsra érdemesek ennél” – nyilatkozta a színész.
Miről biztosít a Red Tractor logó?
A Red Tractor egy angol minőségbiztosítási pecsét, amely arról tanúskodik, hogy az ezzel rendelkező termékek magas minőségűek, emellett biztosítja a vásárlót az állatjóléti alapvetések betartásáról, bár a minőségbiztosítási szerep lényegesen nagyobb hangsúlyt kap.
Sokan kritizálják is a címkét amiatt, hogy a logót sokszor kapják olyan gazdaságokból érkező áruk, ahol fizikailag bántalmazzak az állatokat, ezért ilyen vonatkozásban szinte semmilyen biztosítékot nem jelent a plecsni megléte.
Az Animal Aid egy 2018/19-es nyomozása azt is kiderítette, hogy mind a hat Red Tractor logóval ellátott farm megszegte a szervezet által támasztott követelményeket, ezen felül pedig az érvényben lévő állatvédelmi törvényeket is.
Hasonló kínálat a felhozatalban
A streamingszolgáltató más nagy címeket is kínál hasonló témában. Ilyen többek között a Seaspiracy, ami a nagyüzemi halászat árnyoldalával foglalkozik.
A Netflixen elérhetők továbbá olyan dokumentumfilmek is, amelyek a növényi alapú táplálkozás pozitív hatásaival foglalkoznak, és sokat segíthetnek abban, ha valaki úgy dönt, nem hajlandó tovább hozzájárulni a szisztematikus, ipari mértékű állatkínzáshoz. A Game Changers vagy a Forks Over Knives nagyszerű választás, ha valaki erről a témáról szeretne többet tudni.
A Hogwood számos európai ország kínálatában megtalálható a Netflixen, köztük hazánkban is, magyar felirattal.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.