A napsütötte paradicsomból és paprikából készített lecsó vitathatatlanul a nyár egyik legnagyobb sztárja. Ez a tisztán növényi összetevőkből készített vegán változat pedig még a megrögzött húsevőket is le fogja nyűgözni.
A lecsó esetében kifejezetten él az „ahány ház, annyi szokás” szabálya: hol tarhonyával, hol rizzsel, hol nokedlivel, hol natúran, friss kenyérrel tálalva készítik. A mi kedvencük azonban egyértelműen a házi nokedlivel készített verzió, ezért most ehhez hoztunk receptet.
Még laktatóbb és fehérjedúsabb változatért kerülhet bele növényi virsli, kolbász vagy füstölt tofu is, de mi ezek nélkül is imádjuk az egyszerű, hagyományos lecsót, ezért ezeket csak opcionális feltétként jegyeztük fel a recepthez. A lecsónak ezek nélkül is kölcsönözhetünk klasszikus, füstös ízt, amiről egy különleges, mégis hétköznapi összetevő fog gondoskodni.
Hozzávalók:
A lecsóalaphoz:
- 800 gramm tv-paprika
- 500 gramm paradicsom
- 2 nagy fej vöröshagyma
- 1 teáskanál füstölt pirospaprika
- 1 teáskanál frissen őrölt bors
- ízlés szerint só
- 3 evőkanál olaj
- opcionális: vegán virsli, kolbász vagy füstölt tofu + olaj a pirításhoz
A nokedlihez:
- 30 dkg finomliszt
- 1 evőkanál finomra őrölt lenmag
- 1 evőkanál olaj
- 1 teáskanál só
Elkészítés:
- Ha nem használsz vegán virslit, kolbászt vagy tofut, ugorj a második lépésre. Ha vegán virslit vagy kolbászt használsz, vágd karikákra. Ha füstölt tofut használsz, a kezeddel tépkedd kb. kétcentis darabokra (nem kell, hogy szabályosak vagy egyformák legyenek, minél rusztikusabb, annál jobb).
- A virslikarikákat/tofudarabokat pirítsd kb. egy evőkanál olajon három-négy percig, majd tedd félre, és az utolsó öt percben add a majdnem kész lecsóhoz. Ha vegán kolbászt használsz, azt nem szükséges pirítani, simán tedd félre a karikákat.
- Készítsd el a nokedlitésztát: ehhez először tegyél fel kb. két liter vizet egy lábasban forrni. Ezután egy evőkanál őrölt lenmagot (fontos, hogy finomra őrölt legyen, ne félig összetört kis magvak, különben nem fog bezselésedni) keverj össze három evőkanál forró vízzel és tedd félre tíz percre. 30 dkg finomlisztet keverj össze fél evőkanál olajjal, egy teáskanál sóval, a tíz percre félretett lenmagzselével és annyi vízzel, hogy nokedlitészta állagot kapj. Ha még sosem készítettél, kb. olyannak kell lennie, mint egy nagyon sűrű tejbegríznek. Ha a víz felforrt, első körben szaggasd bele a tészta felét, majd ha feljöttek a nokedlik a víz felszínére, szűrőkanállal szedd ki és öblítsd át őket egy szűrőben. Ha lecsöpögött, keverj hozzá fél evőkanál olajat. Ismételd meg ugyanezt a második adaggal.
Tipp: ha nincs nokedliszaggatód, tedd a tészta felét egy nagyobb, vizes vágódeszkára úgy, hogy a deszka elején hagyj pár centi helyet. Igazítsd a tésztát úgy, hogy két, kb. másfél centi széles sávot kapj, és ezekből egy éles késsel egyesével vágj bele a vízbe kb. egy centi vastag darabokat. A kést időnként mártsd a forró vízbe, így könnyebben lejön róla a tészta. - A hagymát és a paprikát vágd félkarikákra, a paradicsomot pedig közepes kockákra.
- Egy nagy lábasba tegyél két evőkanál olíva- vagy napraforgóolajat, majd egészen alacsony lángon kezdd el pirítani a hagymát. Öt perc elteltével tegyél hozzá kb. fél teáskanál sót.
- Ha már tíz perce pirul a hagyma, adj hozzá még egy evőkanál olajat és a félkarikákra vágott paprikát, majd kevergetve, közepes lángon pirítsd még öt percig.
- Ha a paprika öt perce pirul, add hozzá a paradicsom felét, és magas lángon pirítsd még öt percig. Nálunk ez a finom lecsó egyik titka: a paradicsom egy részét pirítjuk, hogy szinte megkaramellizálódjon, és kirobbanó, umami-ízhatást kölcsönözzön a lecsónak. Ne kevergesd folyamatosan, csak időnként, hogy a paradicsom egészen le tudjon sülni.
- Öt perc elteltével adj hozzá egy teáskanál füstölt paprikát, fél teáskanál frissen őrölt borsot, fél teáskanál sót, forgasd össze, majd add hozzá a többi paradicsomot is.
- Adj a lecsóhoz kb. egy dl vizet és lefedve, közepesen alacsony lángon főzd kb. tíz percig, majd vedd le a fedőt és add hozzá a nokedlit, illetve ha használsz, a vegán virslit, kolbászt vagy tofut is most tedd bele, és fedő nélkül főzd öt percig. Kóstold, és ha szükséges, sózd. Friss, ropogós héjú kenyérrel tálald.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.