Ez az az étel, ami bárkit képes lenyűgözni, mindegy, hogy vegánról, vagy nem vegánról van szó.
Amikor először készítettem el a lakótársamnak, konkrétan azt mondta: „Egy hónapja semmit nem volt kedvem enni, minden unalmasnak tűnt. Ezzel most kigyógyítottál a kajadepresszióból.”
A szárított paradicsom olyan koncentrált umami ízt ad ennek a tésztának, ami mellett egy mezei paradicsomszósz labdába sem rúghat. (Bár persze egy jó arrabiatának is mindig van hely a pocakban.)
Hozzávalók
2-3 adaghoz
- fél csomag /250 g rigatoni vagy penne
- 1 bögre olajban eltett szárított paradicsom
- 25 gramm dió
- 2 kövérebb vagy 3 kisebb gerezd zúzott fokhagyma
- ízlés szerint só és frissen őrölt fekete bors
- 1 evőkanál citromlé
Elkészítés
- Főzd meg a tésztát.
- A szárított paradicsomokból tegyél félre 2-3 darabot, a többit nagyjából lecsepegtetve, de nem teljesen szárazon turmixold össze a a dióval és a fokhagyma egyharmadával. Adagolj hozzá annyi olajat a szárított paradicsomos üvegből, amennyitől szép krémes állagot kapsz. Ha nem szeretnél túl sok olajat használni, adhatsz hozzá 1-2 evőkanál vizet is.
- A maradék fokhagymát fél evőkanál olajon, alacsony lángon pirítsd egy percig, majd add hozzá a szószt és a citromlevet, vedd fel a lángot közepesre, és csak addig főzd, amíg átforrósodik a szósz, maximum 2-3 percig. Közben adagolhatsz hozzá pár evőkanál vizet a kívánt állag eléréséig.
- Keverd hozzá a szószt a kész tésztához, a félretett szárított paradicsomot pedig felkockázva szórd a tetejére.
Tipp: Az igazi olasz tésztát sosem főzik olyan sokáig, mint ahogy általában itthon szoktuk. Ha autentikus tésztaélményt szeretnél, a csomagoláson leírt instrukcióknál 2-3 perccel kevesebb ideig főzd. De teljesen puhára semmiképp ne főzd, mert a szósz egy részét is magába szívja majd, ami tovább puhítja a tésztát.
Variációk: A szószt lazíthatod növényi tejszínnel, ha a kevésbé intenzív ízeket vagy a még krémesebb állagokat kedveled. Vagy adhatsz hozzá darabolt olívabogyót, kapribogyót vagy csemegekukoricát is.
Domján Flóra környezetgazdálkodás szakon szerzett diplomát 2021 januárjában. A legfontosabb értéknek az empátiát tartja, éppúgy az állatok és az élővilág iránt, mint az emberek felé. Hisz benne, hogy egyre többen rájövünk: a hús ára egy élet elvétele, és az élet szeretetének, az együttérzésnek, a közös társadalmi értékeinknek minden élőre ki kell terjednie. Ezt az üzenetet minél hitelesebben igyekszik képviselni az írásaiban, az aktivizmusban és a mindennapokban is.