Otthon könnyű dolgod van a vegán étrend összeállításakor, akár magadnak főzöl, akár vegán éttermet látogatsz meg. De mit tegyél más városban, sőt, külföldi országban?
A növényi étrendről nyaralás, utazás alatt sem kell lemondanod. Készülj fel előre, és nem érnek majd meglepetések.
Vonaton, hajón, repülőn
Ha vonattal közelíted meg utazásod célpontját, a raktározás lesz a kulcsszó. Pakold meg a hátizsákodat nem romlandó, könnyen emészthető növényi ételekkel.
Jó választás a zöldségpástétommal vagy hummusszal megkent szendvics, az ételtároló dobozba tett, héjában sült burgonyaszeletek, gabonafasírt, házi müzliszelet. Gyümölcsök közül válassz nem összenyomódó fajtákat, például nem túlérett banánt, almát, körtét.
De gerezdekre bontott narancsot, mandarint is vihetsz ételdobozban. Egy-két kis zacskó mandula, dió, mogyoró is jól jön kiegészítésként. Ezekkel egy néhány órás utat simán átvészelsz.
Tengerjáró hajón vagy repülőn kicsit más a helyzet, itt a felszolgált kínálatból kell jóllaknod. Manapság már a hosszabb utak előtt előre rendelhetsz vegán menüt – sőt, egyes légitársaságoknál még nyers vegánt is.
„VGML” jelzéssel látják el azokat az opciókat, melyek biztosan nem tartalmaznak állati eredeti összetevőt.
Rövidebb utaknál is találsz a kínálatban állati összetevőktől mentes ételt, de itt ne számíts óriási választékra. A kávédhoz viszont vihetsz magaddal növényi tejport. A tengerjáró hajókon is lehetőséged van vegán menü rendelésére, a reggelit, a főétkezést, sőt, a snack ételeket tekintve is.
Apartmantól az all inclusive szállodákig
Ha önellátó apartmanban töltöd a szabadságodat külföldön, akkor alig kell elszakadnod az otthoni főzési szokásaidtól. Azonban, ha nem beszéled az adott ország nyelvét, az állati eredetű alapanyagok nevét szótárazd ki és vidd magaddal a bevásárláskor.
A késztermékek címkéin így már felismered, melyeket tudsz megvásárolni. Bonyolult főzésekkel nem kell elvenned a nyaralás idejét.
Konzerv babból, gyorsan főzhető rizsből, burgonyából és zöldségekből kevesebb, mint egy óra alatt elkészítheted az ebédedet és vacsorádat az apartmanban.
Ha svédasztalos ellátást nyújtó szállodába mész, itt is fontos, hogy az alapvető szavakat megtanuld. Sok esetben fel van tüntetve a felkínált étel mellett, hogy milyen allergéneket tartalmaz. Ellenkező esetben kérdezz rá a pincérnél.
Ha a szállodában nem svédasztalos a kínálat, hanem étlapról kell választanod, és nincs kimondottan vegán fogás, akkor kérd meg a pincért, hogy készítsenek neked zöldséges rizst, paradicsomszószos tésztát (pl. durumtésztából) sajt nélkül, vagy tejmentes levest. Ám a legtöbb szálloda együttműködő abban, hogyha utazás előtt jelzed az igényedet, akkor alkalmazkodnak és készülnek vegán menüvel számodra.
Reggelinél nem fogsz mellé, ha zabpelyhet választasz, melyet nyakon öntesz narancsdzsúzzal, beledobálsz jó sok darabolt gyümölcsöt, és egy kis lekvárral ízesíted. Ez jóval egészségesebb, mint a tejmentes zsemle dzsemmel, bár nyaralás alatt, rövid távon ez utóbbitól sem kell megriadnod.
Vegánbarát országok
Bár szinte mindenhol jól boldogulhatsz vegánként, néhány célpont különösen híres arról, hogy bőséges a vegán ételek választéka.
- New York:
- Már érkezéskor sem kell csalódnod, mert a repülőtér közelében sok vegán éttermet találsz. Később, ha hamburgerre vágysz, látogasd meg a Marty’s V Burgert, ahol barbecue vagy thai szósszal is kérheted a burgeredet. Reggelire, vacsorára megkóstolhatod a tofurántottával gazdagított szendvicset vagy a tempehből készült bacont is a Champs Dinnerben. Ha ennél is különlegesebbre vágysz, a füstölt, görögdinnyéből készült sonkát neked találták ki a Ducks Eatery étteremben.
- Glasgow:
- A skóciai városban a helyi jellegzetes ételeket is elkészítik vegán módon. Egzotikus kínálatként pedig jackfruit szendvics, Acai gyümölcstál is szerepel a Serenity Now étterem kínálatában. Nyer svegánként pedig mindenképp látogasd meg a Rawnchy-t, a nyers vegán desszert üzletet.
- Tel Aviv:
- 2018-ban itt tartották az ötödik vegán kongresszust, így hát az izraeli város le sem tagadhatná a vegánbarát jelzőt. A Sultuna étteremben vegán séf főz, ki kell próbálnod az erdei gombából készült húsmentes sültet! A Nanuchka étteremben pedig klasszikus vegán fogásokat találsz, mint tészták, szejtán kotlett és gombócfélék.
Bármelyik országba utazol, mindenhol nagy segítségedre lesz a HappyCow nevű app és weboldal, ahol beírhatod a keresőbe az adott ország, vagy város nevét, és megmutatja a közeli vegán éttermeket.
Legyél rugalmas, maradj céltudatos!
Jól teszed, ha az évnek majdnem minden napján egészséges, teljes értékű növényi ételekből áll az étrended. Ám a szabadságod egy-két hete alatt, ha nem áll rendelkezésre tökéletesen egészséges választék, ne ess pánikba.
Ahhoz ragaszkodj, hogy vegán legyen az étel, hiszen az elveidből biztosan nem szeretnél alább adni a nyaralás kedvéért sem. Ha életed nagy részében vitamin- és tápanyagdús az étrended, semmi bajod nem lesz, ha most konzerv kukoricát vásárolsz mirelit helyett, ha finomlisztes vegán pékáruhoz jutsz csak hozzá (azért ha erősen gluténérzékeny vagy, ne térj el a diétától.)
Ha olyan helyre utazol, ahol szűkös a vegán választék, alapozz a gyümölcsökre! A végén meglepődsz, hogy még az energiaszinted is emelkedni fog. Néhány fürt banán, szőlő, pár darab alma fél napra is jóllakottságot nyújt.
A szállodákban, éttermekben a főtt rizs és a párolt vagy sült zöldség szinte mindig megoldható. Nem most kell mungóbabos fasírtról vagy vegán lasagnéról álmodoznod, ha épp nincs a kínálatban.
Ezeket hagyd meg otthonra, és ha unalmasnak tűnne a szűkösebb választék az utazás során, legyél büszke magadra: számodra most is fontosabb az állatok szeretete, mint az összes igényed és komfortérzeted kielégítése.
Évek óta követem a vegán életmódot. A könyveimmel egy kis iránytűt szeretnék adni az embereknek, hogyan találják meg az útjukat a világban. A gyógyítással pedig szeretnék testi-lelki egészséget adni, személyre szabott módszerekkel. Hiszek abban, hogy minden élet egyformán értékes, és mindenkiben ott rejlik az együttérzés.