Egy új felmérés szerint az Egyesült Államokban a hús- és tejtermékek fogyasztását drasztikusan alá-, az újrahasznosítás fontosságát pedig túlbecsülik. Ebben szerepe lehet annak is, hogy a klímaváltozásról szóló hírek sokszor nem említik az állatipar hozzájárulását a kialakult helyzethez.
Egy új felmérés az amerikaiak klímaváltozással kapcsolatos véleményét, valamint az egyéni lépések hatékonyságát mérte. A megkérdezett másfél ezer ember sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonított olyan tevékenységeknek, mint az újrahasznosítás, míg az étrendünk megváltoztatásáról sokan úgy gondolták, nem hatékony eszköz a klímaváltozás ellen vívott harcban.
Többször is bebizonyosodott, hogy egyénileg a legtöbbet azzal tudunk tenni a melegedő éghajlat ellen, ha elhagyjuk a hús- és tejtermékek fogyasztását, hiszen ezek környezeti lábnyoma sokszorosa a többi élelmiszernek. Amennyiben pedig csak egyetlen élelmiszert vagyunk hajlandóak kiiktatni az étrendünkből, az mindenképpen a marhahús legyen, ezzel ugyanis már többet tettünk a környezetért, mint sokan mások, akik többször használatos szatyorral és papír szívószállal szeretnének küzdeni a klímaváltozás ellen. Az ENSZ álláspontja is az, hogy a metánkibocsátás csökkentése a leghatékonyabb védekezési módszer, ez pedig nagyrészt az állatiparhoz kapcsolódik.
Az amerikaiak nem tudják, melyik lépés hatékony
A Washington Post és a University of Maryland által múlt hónapban végzett telefonos és online felmérés érdekes eredményeket hozott. A megkérdezettek 74 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a húsfogyasztás megszüntetése csak kismértékben lenne hatással a klímaváltozásra, a tejtermékek esetében pedig 77 százalék vélekedett ugyanígy. Az életmódot érintő tudatos változtatások közül ezt a két opciót tartották a legkevesebben hatékonynak. A legtöbben úgy gondolták, hogy a napelemek felszerelésével, az újrahasznosítással és az elektromos autóra váltással lehet a legjobban segíteni az éghajlatváltozás elleni harcot.
A világon keletkező műanyaghulladék körülbelül 9 százalékát hasznosítjuk újra, és habár érthető, hogy különválogatni a szemetet fontosnak tűnik, aki komolyabban szeretne tenni az éghajlat védelméért, annak nem elég az újrahasznosításnál megállnia.
Az emberek tenni akarnak a klímaváltozás ellen, de ha nem tudják, mi a leghatékonyabb, nem tudják, hogy mennyire jól teljesítenek
– mondta Ann Bostrom, a University of Washington professzora.
A nemrég végzett kutatás eredményei nagyjából ugyanazokat az értékeket hozták, mint a Newsweek által májusban megrendelt felmérés. Ebben a megkérdezettek 40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szerintük nem igaz az az állítás, hogy a kevesebb vörös hús fogyasztása csökkentené a globális szén-dioxid-kibocsátási értékeket.
Az amerikaiak hiányos ismereteinek egyik oka lehet, hogy a klímaváltozásról szóló hírek következetesen mellőzik az állatipar tevékeny hozzájárulását a kialakult helyzethez. Mi is írtunk arról a felmérésről, ami szerint a témával foglalkozó hírek 93 százaléka egyszerűen nem tesz említés az állatipar és az éghajlatváltozás egyértelmű kapcsolatáról.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.