Egy új kutatás azt a megdöbbentő eredményt mutatta ki, hogy a mezőgazdasági szektor közvetlen vagy közvetett terjeszkedése miatt irtják ki az esőerdők 90-99%-át.
A Science magazinban publikált tanulmány számos adatot helyre tesz, amelyek az elmúlt években a trópusi esőerdők irtásának mértékével kapcsolatban keringett. Ráadásul olyan eredményekkel is szolgál, amelyek sokak számára újdonságot jelenthetnek, például hogy a kiirtott területeknek csupán alig kétharmadán zajlik aktívan mezőgazdasági termelés, a többi terület a pusztítást követően sohasem kerül megművelés alá.
A rohamosan fogyatkozó erdők kérdése egyre nagyobb hangsúlyt kap, ami nem véletlen, hiszen a trópusi esőerdők biodiverzitás szempontjából a legjelentősebb területek. Fogyatkozásuk pedig nemcsak számos faj eltűnésével, de jelentős mennyiségű szén-dioxid légkörbe kerülésével is fenyeget, amit a kivágott fák nem tudnak megkötni.
Az EU már figyelmeztetett rá, hogy az erdők ilyen mértékű pusztítása akár a 2008. évi válsággal felérő gazdasági katasztrófához is vezethet, ráadásul előkésztés alatt van egy olyan törvénytervezet is, amely megtiltaná az EU határain belül azoknak a termékeknek a forgalmazását, amelyek valamilyen módon hozzájárultak az esőerdők területének csökkenéséhez.
Mit állapítottak meg a kutatók?
A világ vezető erdőirtással foglalkozó tudósai elemezték a legjelentősebb tanulmányokat, melyek alapján kijelenthető, hogy az eddigiekkel ellentétben nem 80%-ban, hanem még ennél is magasabb mértékben tehető felelőssé a mezőgazdasági szektor az erdős területek eltűnéséért.
A kutatásunk egyértelművé teszi, hogy 90-99% közötti mértékben felel közvetett vagy közvetlen módon a mezőgazdasági szektor a trópusi erdők pusztulásáért. De ami meglepett minket, az a viszonylag kis mértékű arány – 45-65% –, amiben ezeken a területeken tényleges mezőgazdasági tevékenység zajlik. Ez egy borzasztóan fontos információ, hogy csökkenthessük az erdőirtások mértékét és promotáljuk a fenntartható vidékfejlesztést
– nyilatkozta Florence Pendril, a tanulmány egyik vezető kutatója.
Az eddig is ismert információ volt, hogy a nagyüzemi mezőgazdasági tevékenység áll leginkább az esőerdők irtásának hátterében, de a kiirtott területtel kapcsolatban változó értékek láttak napvilágot. A 2011 és 2015 között eltűnt erdős területek nagyságát eddig 4.3 millió és 9.6 millió hektárra taksálták, ezt az értéket sikerült a tanulmánynak 6.4 és 8.8 millió hektár közé szorítania.
A kutatók megnevezték azt a három fő okot, amelyek leginkább hozzájárulnak ehhez a hatalmas mértékű pusztításhoz. Az erdős területek eltűnéséért több mint 50%-ban a – takarmányként hasznosított – szója, és a pálmaolaj termesztése felel, valamint a legelőkké alakított erdős területek, melyeken a húsukért és tejükért tartott állatokat legeltetik.
A kutatók megjegyzik, hogy nagyon fontos az átlátható termelési lánc és a kellőképpen szigorú szabályozás a termelő országokban, valamint az import megfelelő módon történő korlátozása. Szükség van továbbá azokat a területeket érintő részletesebb adatokra, amelyekről jelenleg nem rendelkeznek elégséges információkkal.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.