Az Európai Parlament támogatta azt a törvényjavaslatot, amely nem engedné olyan termékek forgalomba hozatalát az EU határain belül, amelyek bármilyen módon hozzájárultak a globális erdőirtáshoz.
A világon jelenleg zajló erdőirtások ellen kizárólag drasztikus lépésekkel lehet megfelelően küzdeni, és úgy néz ki, ezt az EU is felismeri lassan. Az Európai Parlament legutóbbi plenáris ülésén elfogadta azt a jogszabálytervezetet, amely felelőssé tenné a vállalatokat, hogy megbizonyosodjanak róla, az általuk forgalmazott termékek semmilyen módon nem járultak hozzá a globális erdőirtásokhoz.
Még szigorúbb ellenőrzés
A környezetvédelmi szempontok mellett kötelező lenne ellenőrizni még azt is, hogy a termék előállítása az emberjogi alapelvekkel szinkronban, az őslakos népesség jogainak tiszteletben tartásával zajlott.
Amennyiben a javaslat törvényi szintre emelkedik, úgy a gyártóknak ellenőrizniük kell, hogy a szója, szarvasmarha, pálmaolaj, faanyag, kókusz, kakaó és kávé termékeik megfelelnek az új előírásoknak. Az is fontos, hogy a gyártási, valamint a szállítási folyamat következtében sem járulhatnak hozzá az erdős területek csökkenéséhez.
Szó esett arról is, hogy a fent felsorolt árucikkek mellett terjesszék ki a listát a disznó-, bárány-, kecske- és baromfihúsra, kukoricára, gumira, faszénre, valamint a nyomtatott papírtermékekre is.
Ezen felül az EP tagjai szeretnék, ha a bankok és a pénzügyi intézmények is a törvény hatálya alá esnének, hogy ne köthessenek olyan befektetéseket, amelyek bármilyen módon az erdőirtáshoz köthetők.
El kell ismernünk, hogy az EU tehető felelőssé az erdőirtások nagyjából 10%-áért, így nem tehetünk mást, minthogy megnöveljük abbéli igyekezetünket, hogy megszüntessük ezt a folyamatot
– mondta Christopher Hansen EP képviselő.
A folyamat következő lépése a törvény szövegének véglegesítése, melyet a tagállamokkal történő tárgyalásokat követően fogalmaznak meg.
A vitához magyar oldalról Tóth Edina képviselő szólt hozzá, aki a a jogszabály hatálykiterjesztését egyes termékek esetében indokoltnak tartja, viszont úgy gondolja, más termékek esetében túlzó és versenyhátrányt is eredményezne. Ezt követően Magyarországot hozta jó példaként a tudatos erdőgazdálkodásra, amin azért lepődhetnek meg egyesek, hiszen nem olyan régen a nemzetközi sajtót is bejárta a új fakitermelési kormányrendelet, amiről mi is írtunk, és ami pont az ellenkezőjére enged következtetni.
Az erdőirtások továbbra is elképesztő ütemben zajlanak, ami nem csak a klímaváltozás egyik mozgatórugója, de a biodiverzitást leginkább fenyegető folyamat is, nem utolsó sorban pedig az őslakosok életterét és kultúráját is fenyegető tevékenység, melynek megállítása elemi fontosságú, amennyiben szeretnénk megállítani a jelenleg zajló – és minden kétség nélkül általunk előidézett – 6. kihalási hullámot.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.