Összesen 120 ezer róka és nyérc leölését rendelték el finn szőrmeipari farmokon, hogy visszafojtsák a H5N1 madárinfluenza terjedését. Virológusok már több alkalommal is jelezték, hogy a szőrmefarmok komoly járványügyi kockázatot jelentenek.
Az Európa legnagyobb rókaprém-előállító államának számító Finnország állományritkítási kötelezettséget írt elő. Összesen 120 ezer állatot kell leölni róka- és nyércfarmokon a H5N1 madárinfluenza megfékezése végett.
Tizenhárom farmra vonatkozóan adtak ki vágási parancsot, ebből tízben már eleget is tettek ennek a kötelezettségnek
– mondta Tuija Gadd, a finn élelmiszerhatóság virológiai osztályának vezetője.
A madárinfluenza terjedése azt követően követelt válaszlépést a finn kormánytól, hogy júniusban a sirályok körében tapasztalták a vírus tömeges terjedését, júliusban pedig megjelentek az első fertőzött emlősök is.
Augusztus elsején már rendelkeztek hasonlóképpen, akkor 50 ezer állatot kellett leölni, összesen három nyérc- és rókafarmon.
A még frissnek számító, júniusban alakult finn kormánykoalíciónak nem árt résen lenni az ehhez hasonló döntésekkel. Dániában ugyanis előrehozott választásokba torkollott egy nyércleölési botrány.
2020 őszén rendelte el a dán kormány az ország 17 milliós nyércállományának megsemmisítését, miután kiderült, a koronavírus a nyércek között is terjedt. Ám utólag bizonyossá vált: nem volt jogalap az állatok leölésére és a határozat számos jogszabályi sebből vérzett. A döntést jóváhagyó miniszter lemondott, de még ez sem volt elegendő az általános felháborodás csitítására.
A szőrmeipar komoly virológiai kockázatot jelent
A politikai aggályokon túl persze etikai kérdésekre is választ kell adnia a finn kabinetnek.
Európa 2021 vége óta a legsúlyosabb madárinfluenza-járvánnyal küzd, a szakértők és a hatóságok egyre inkább aggódnak amiatt, hogy a vírus esetleg az emberek körében is szélesebb körben kezdhet terjedni. Félő, hogy újabb világjárvány alakulhat ki.
A kockázatokat azonban egészséges állatok élete árán csökkentik. Az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy már a szőrmeipari farmok léte is állatjóléti és egészségügyi kérdések sorát veti fel.
Virológusok már több alkalommal is arra biztatták a kormányokat, hogy számolják fel a szőrmefarmokat. Azzal érveltek, hogy ezek óriási járványügyi kockázatot hordoznak magukban. Egy friss kutatás alapján leginkább a nyércfarmok jelentenek ilyen szempontból veszélyt.
Finnország ennek a virológiai kockázatnak erősen kitett állam, hiszen az országban majdnem ezer szőrmefarmon tartanak állatokat. Tavaly év végén egyébként két állatjogi szervezet, az Animalia és az Oikeutta eläimille készített egy közvélemény-kutatást a szőrmeipar hazai támogatottságával kapcsolatban. A válaszadók 80 százaléka pedig úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi gyakorlat tarthatatlan.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.