Új rendszert dolgoztak ki, amely visszaszoríthatja a szélerőművek turbinája okozta madárhalálozások számát. A szisztéma még tökéletesítésre szorul, de jelen állás szerint ígéretesnek tűnik.
Fenntarthatósági szempontból nem is kérdés, hogy fontos egyre nagyobb mértékben kiváltani a fosszilis energiahordozókat megújuló energiaforrásokra. Ebben a folyamatban kulcsszerepet játszanak a szélerőművek is, ugyanakkor ezek használata komoly dilemma elé állítja a környezetvédőket.
Tagadhatatlan tény ugyanis, hogy a szélturbinák rengeteg madárral végeznek. Az American Bird Conservancy nonprofit madárvédő egyesület becslései szerint ezek a szerkezetek évi egymillió madár halálát okozzák. Más becslések pedig még ennél is nagyobb értéket valószínűsítenek.
How many #birds are actually killed by wind turbines?
There is a lot of info out there, and with the #wind industry continuing to grow, it can be confusing or even outdated.
Learn some #BirdSmartWind tips on how to accurately interpret these numbers: https://t.co/KZ3MrE1Alk
— American Bird Conservancy (@ABCbirds) January 28, 2021
Erre a problémára próbáltak megoldást találni a SINTEF norvég energiakutató vállalat és a Norvég Környezetbarát Kutatási Központ tudósai, és elő is hozakodtak egy ötlettel. Az általuk kifejlesztett új rendszert SKARV névre keresztelték.
A SKARV lényege, hogy minden egyes szélturbinát egy kamerával szerelnek fel, amely észleli, ha képbe kerül egy madár. A rendszer szoftvere ezt követően a madarak röppályája alapján kiszámítja, hogy fennáll-e annak a veszélye, hogy az állat a rotorok közelébe kerüljön. Ha úgy tűnik, hogy a madár elütheti a turbinát, a rendszer automatikusan lelassítja a lapátokat.
A szimulációk alapján a SKARV a szélerőművekhez köthető madárhalálozások akár 80 százalékát is megelőzheti. Ugyanakkor ezek a tesztelések arra is rávilágítottak, hogy a rendszernek sajnos megvannak a maga korlátai is.
- A kiszámíthatatlan repülési mintákkal, például a fiatal madarakéval nem tud számolni a SKARV.
- Csökkenti a rendszer hatékonyságát az is, ha a madarak oldalról repülnek a turbinába, vagy köröznek a turbina körül, ezekben az esetekben a kamera nem biztos, hogy észleli őket.
- Ahogy egyelőre több madár együttes mozgását is nehezen kezeli a rendszer.
A madárcsapatok jelentette problémát egyelőre úgy lehetne a SKARV keretein belül kezelni, ha több madár érzékelése esetén teljes leállásra programoznák be a turbinát. A madárraj így gond nélkül haladhatna tovább, ám ez az energiatermelésben okoz fennakadásokat. A SKARV-rendszert kifejlesztő kutatók ráadásul arra is felhívták a figyelmet, hogy a turbina lapátjainak teljes leállása akár fél percbe is beletelhet.
Több kísérlet is történt már a szélerőművek részéről
Májusban publikáltak például egy tanulmányt, amely a Renewable Energy Wildlife Institute (REWI) adatbázisa alapján megállapították, hogy felfedezhető a rendszerben egy bizonyos szezonális mintázat. Vázolták, milyen időszakokban vannak nagyobb veszélyben az egyes madár- és denevérfajok.
A madarak és denevérek halálos ütközései a szélenergia mellékes hatásai a szélturbinák első nagyszabású telepítése óta. Évtizedekkel később a halálesetek minimalizálása még mindig komoly kihívást jelent az energiatermelés maximalizálása mellett
– írták a szerzők.
De a közelmúltban a Vattenfall svéd energiaipari vállalat is előállt egy új projekttel. Ennek keretében a mesterséges intelligenciát vetnék be a madarak védelmében.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.