Félő, hogy a szépségipar újabb varázsszereként tekinthetnek sokan a lazacspermára, és ez lehet 2024 egyik slágerterméke. Az is jelentős mértékben növelheti a népszerűségét, hogy Jennifer Aniston amerikai színésznő elárulta, kipróbálta a lazacspermás arckezelést.
A Jóbarátok-generáció minden bizonnyal emlékszik még arra, mikor nők tömegei kérték arra fodrászukat, hogy varázsoljon az ő fejükre is Rachel-frizurát. Az őrületet most valamelyest újjáélesztheti, hogy a Jóbarátok Racheljét alakító színésznő, Jennifer Aniston egy díjátadón ismét ilyen frizurával jelent meg.
Egy másik trendet is elindíthat azonban a művésznő, amelynek a sitcomhoz semmi köze, az állatvédők azonban bosszankodnak miatta. Tavaly ugyanis egy interjú keretében beszámolt arról is, hogy kipróbálta a lazacspermás arckezelést. A szépségipari szakértők úgy látják, az eljárás népszerűsége kilőhet, 2024 slágerlistás szolgáltatása lehet – írja a Plant Based News.
Az első reakcióm az volt: »Komolyan mondod? Hogyan szerzel lazacspermát?«
– mesélte Aniston megrökönyödését, mikor először ajánlották neki a kezelést.
Mit is jelent valójában a lazacspermás arckezelés?
A szérumban valójában csak a lazacspermából kinyert örökítőanyagot, a polideoxiribonukleotidot (PDRN) tartalmazza, ezt fecskendezik be a bőr alá. A módszer Dél-Koreából származik, állítólag serkenti a kollagéntermelést és segíti a sejtek megújulását. Aniston mindenesetre megjegyezte, ő nem érzékelt látványos változást a kezelést követően sem.
A szépségipari hóbortnak azonban etikai, állatvédelmi oldalon komoly ára van. Valójában ugyanis ennek a szernek az elkészítéséhez minden esetben meghal – legalább – egy állat. Hogy miért? Egyes sajtóorgánumok kifejezetten pozitívumként kommunikálják, hogy a kezelés során felhasznált PDRN élelmiszer-ipari melléktermék. Ennek kapcsán pedig azt tartják üdvözlendőnek, hogy az egyébként kárba vesző, kidobásra szánt részét is felhasználják a halnak.
Azt nem tudni, hogy a lazacspermás arckezelés során használt szérum elkészítéséhez elsősorban vadon élő vagy tenyésztett állatokat használnak fel. Ez azonban csak részletkérdés, miután mindkét verzió komoly problémákat vet fel.
A vadon élő atlanti lazacok populációja ugyanis világszerte csökken, egyes helyeken már kifejezetten válságos a helyzetük. Az Egyesült Királyság folyóiban például 2022-ben rekordalacsony szintre esett vissza a példányszám. A lazactenyésztés pedig – a nyilvánvaló etikai ellenérvek mellett – biológiai szempontból is problémás.
A nyílt tengeri ipari lazactenyésztés borzalmas a környezet számára. A tenyésztett lazac mérhetetlen szenvedésen megy keresztül, és súlyos károkat okoz a bolygónknak. Ez az élelmiszer-termelés rendkívül kegyetlen módja
– fogalmazott a közelmúltban Björk, az izlandi énekesnő, aki egy nemrég kiadott kislemezének bevételeit az ipari lazactenyésztés ellen harcoló aktivistáknak ajánlotta fel.
A tenyésztelepeken kialakuló fertőzések a legtöbb esetben átterjednek a vadon élő lazacokra is, mikor elúsznak a fogságban tartott példányok karámjai mellett. Ráadásul a farmokról származó egyéb szennyezések is komoly pusztítást végeznek az ökoszisztémákban.
Csernik-Varga Adrienn korábban sport-, jelenleg gazdasági újságíróként dolgozik. Kamaszkora óta az volt az álma, hogy újságíróvá váljon, és ezt az álmot felnőttként is csak rövid időre engedte el, majd gyorsan visszatalált hozzá. Fontosnak tartja, hogy tudatos választásaival az öltözködés, étkezés, takarítás, vásárlás és az élet minden területén példát mutasson a kislányának, valamint mindazoknak, akik a környezetében és az olvasói között nyitottak a zöld megoldásokra. Amik igazán feldobják egy napját: egy jól sikerült interjú, az őszi és tavaszi napsütés, egy jó könyv és az, ha a kis családja repetázik egy-egy vegán fogásból.