Áprilisban elkezdődtek a Wallis Annenberg vadfolyosó munkálatai, ami az építkezés 2025-ös befejezését követően a világ legnagyobb vadfolyosója lesz. Az átjáró a forgalmas 101-es autópályán ível át, és különösen nagy szerepe lesz a pumapopuláció megőrzésében.
A forgalmas úttestek mindig is komoly veszélyt jelentettek az átkelést megkockáztató állatokra. Nincs ez másként Kaliforniában sem, ahol a 101-es autópálya régóta nagy fenyegetést jelent a környék pumáira. A most épülő Wallis Annenberg vadfolyosó a remények szerint segít majd, hogy a nagymacskák genetikai állománya ne romoljon tovább – olvasható az alapítvány weboldalán.
Különösen a Santa Monica-hegységben élő pumapopuláció számára jelent majd nagy segítséget a vadfolyosó. Az autópálya déli oldalán lévő pumák egy ideje elszigetelten élnek, mert a forgalom miatt beszorultak a területre. Emiatt az autópálya északi oldalán, a Simi-hegységben élő fajtársaikkal nincs lehetőségük párosodni, a genetikai állományuk egyre romlik. A kutatók 2020-ban találták meg az első abnormalitásra utaló jeleket a Santa Monica-i populáció tagjaiban.
Oka van annak, hogy támogatni akartam ezt a projektet: túl kell lépnünk az egyszerű megőrzési kezdeményezéseken és sokkal inkább a természeti megújulást kell elősegítenünk. A vadfolyosók pontosan ezt teszik. Összekapcsolják a megbontott, felszabdalt ökoszisztémákat. Azt üzenik, hogy van megoldás a legégetőbb ökológiai kihívásainkra, és ez az az újszerű látásmód, ami eljuttat minket hozzájuk
– nyilatkozta Wallis Annenberg, az Annenberg Alapítvány vezetője.
A legnagyobb vadfolyosó a világon
A 101-es autópályán átívelő vadfolyosó ötletét először 2015-ben vetette fel a National Wildlife Federation (NWF) és a Caltrans, hogy ezzel óvják és javítsák a környék biodiverzitását. A projekt méretéből adódóan nyilvánvaló volt, hogy privát forrásokra is szükség lesz a terv megvalósításához. Így került képbe az Annenberg Alapítvány, amely sok millió dollárral támogatta, hogy a projekt megvalósulhasson.
Wallis Annenberg hozzájárulása segít majd megvédeni ezt a kiemelt fontosságú biodiverzitási zónát – egyikét a 36 ilyen zónának a világon –, és hozzájárul, hogy Kalifornia ikonikus pumái és más élőlényei megtalálhassák a túlélésükhöz szükséges élelmet vagy fajtársakat, köszönhetően annak, hogy összeköti a Santa Monica-hegységet a Simi-hegységgel
– mondta Collin O’Mara, a National Wildlife Federation ügyvezetője.
Az első betongerendát április 16-án helyezték el az autópálya fölé. A projektet több mint 3000 privát forrásból támogatták.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.