A River Action környezetvédő szervezet tárta fel, hogy az Egyesült Királyságban található tejgazdaságok túlnyomó többsége nem tartja be a környezetvédelmi előírásokat. A szigetország folyóinak szennyezéséért legnagyobb részben a tejipar tehető felelőssé. A szervezet azonnali lépéseket és sokkal szigorúbb szabályokat követel a folyók védelmének érdekében.
Közérdekű adatigénylés következtében derült fény arra, hogy az Egyesült Királyság folyóinak legnagyobb szennyezői a brit tejgazdaságok – olvasható a River Action környezetvédő szervezet oldalán. Az okokat a szupermarketek agresszív árképzési politikájában és a kormány tétlenségében látják. A jelentés összefoglalója ezen a linken érhető el. A több kormányzati szervtől igényelt információk alapján az adatigénylés a következőket állapította meg:
- Angliában 2020 és 2021 között a Környezetvédelmi Ügynökség 2.475 tejgazdaságot vizsgált, ezek 69 százaléka nem tartotta be a szabályozásokat.
- Walesben a vizsgált időszak 2020 és 2022 közé esik, a 83 tejgazdaság 80 százalékánál talált szabálysértést a Natural Resources Wales.
- Észak-Írországban a szintén 2020 és 2022 között végzett ellenőrzéseknél a 339 tejgazdaság fele vétett a szabályozások ellen a Department of Agriculture, Environment and Rural Affairs (DAERA) ellenőrzései szerint.
- Skóciában a 2020 és 2023 között zajlott ellenőrzéseken a 114 tejgazdaság 60 százaléka akadt fenn a rostán a Scottish Environmental Protection Agency (SEPA) jelentése alapján.
A lesújtó adatokat számos más forrás is megerősíti, többek közt egy februári nyilatkozat a Környezetvédelmi Ügynökség elnökétől. Alan Lovell megerősítette, hogy a mezőgazdaság által okozott komoly környezetszennyezési esetek 75 százalékáért a tejipar a felelős.
A tejipar nem foglalkozik az általa okozott károkkal
A jelenlegi folyószennyezési helyzet a River Action szerint több tényezőre vezethető vissza. A szervezet elmondása alapján egyrészt a növényi alternatívák népszerűségének következtében fellépő piaci nyomás növeli a termelési elvárásokat. Másrészt a kormány semmilyen módon nem támogatja a környezetvédelmi előírásoknak való jobb megfelelést és technológiai újításokat. Mindemellett maguk a szabályozások is hiányosak és gyengék, betartatásukat pedig nem veszik komolyan.
Az Egyesült Királyság tejgazdaságai által okozott elfogadhatatlan mértékű szennyezés hasonlatos a jelenlegi szennyvízkrízishez. Egy sokkal kisebb igénybevételre tervezett, elöregedett infrastruktúra nem tud megbirkózni a megnövekedett intenzitással és a szélsőséges időjárási jelenségekkel.
„Ha figyelembe vesszük, hogy 50 tehén 10.000 embernek megfelelő szennyezést állít elő, egyáltalán nem meglepő, hogy a tejipar ilyen borzasztó környezeti terhet ró a folyóinkra. Miközben egy újabb fejezet bontakozik ki a brit folyószennyezési botrányban, az impotens vezetőink mindössze »tanácsadói« minőségben nézik a történéseket a partvonalról. Közben a nagy szupermarketek boldogan számolják a bevételüket a környezet kárára”
– adott hangot elégedetlenségének Charles Watson, a River Action alapítója és vezetője.
A River Action a jelentésben felsorolt néhány olyan fontos tényezőt, amelyekkel véleményük szerint mérsékelhető lenne a jelenlegi helyzet. Ebben szerepel többek között, hogy az egyes tejfeldolgozó üzemeknek olyan rendszert kell teremteniük, amiben anyagilag megéri a tejgazdaságok számára a környezeti szabályozások betartása.
Valamint fontos lenne, hogy maguk a szabályozások is megfelelő erősségűek és hatékonyak legyenek, amiket aztán a kormány be is tartat a tejipari szereplőkkel.
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.