A quiche a francia konyha egyik remeke: ebbe a sós pitébe szinte végtelen variációban kerülhet töltelék, akár az évszaknak megfelelően is. A tavaszi szezonra való tekintettel most a spárgás quiche receptjével érkeztünk.
A quiche alapja egy egyszerű vajas, omlós tészta, amit növényi vajjal készítünk el az alábbi receptben. Az igazán omlós, tökéletes pite titka a vaj hőmérsékletében rejlik: fontos, hogy a tészta összeállításához hűtőhideg vajat használj, és hogy sütés előtt jól hűtsd le.
A tésztán felül a hagyományos változatokban csak elvétve találunk zöldségeket, legtöbbször ugyanis három összetevő dominál a quiche-ben: tojás, szalonna és tejföl. Természetesen azóta rengeteg variációja született, és hatalmas népszerűségnek örvendenek a különböző zöldséges piték a különböző internetes receptgyűjteményekben.
A vajjal ellentétben a tojás helyettesítése már keményebb dió a quiche esetében, de szerencsére néhány bevált trükköt bevetve ezt az összetevőt is növényi alapúra tudjuk cserélni. Ahogyan ennél a spanyol omlettnél is tettük, a quiche elkészítéséhez is csicseriborsólisztet, tofut és fekete sót fogunk igénybe venni a tojás ízének és állagának helyettesítésére.
Quiche-variációk
Mint említettük, ennek a sós pitének számtalan változata létezik. Bátran kísérletezhetsz különböző kombinációkkal, vagy egyszerűen felhasználhatod hozzá a már régóta a konyhapulton fonnyadozó zöldségeket is.
Ha kreativitás híján vagy, itt van néhány tipp:
- Spenótos-gombás quiche: ezzel a kombóval nehéz mellélőni, ráadásul az év bármely szakaszában könnyedén hozzáférhető alapanyagokat igényel. Adhatsz hozzá fokhagymát is, ami még intenzívebb és karakteresebb ízvilágot ad a pitének.
- Póréhagymás-paradicsomos quiche: talán nem véletlen, hogy a póréhagyma olyan népszerű a francia konyhában; ebbe a pitébe is tökéletesen illik, főleg a paradicsom édes savasságával kiegészítve. Ha gazdagabbá szeretnéd tenni, ebbe is kerülhet még egy kevés gomba.
- Cukkinis-zöldborsós quiche: a quiche tipikusan olyan étel, amit minden évszakban el lehet készíteni az éppen termő idényzöldségekből. Május-júniustól pedig itt van a zöldborsó és a cukkini szezonja, ami remek párost alkot.
Hozzávalók
A tésztához
- 200 g finomliszt
- 120 g hideg vegán vaj
- fél teáskanál só
- 4-6 evőkanál (60 ml) jeges víz
A töltelékhez
- 250 g zöldspárga
- 250 g koktélparadicsom
- 180 g (egy csomag) natúr tofu
- 90 g (fél csomag) füstölt tofu
- 50 g csicseriborsóliszt
- 2 evőkanál sörélesztőpehely (opcionális)
- 1 evőkanál kukoricakeményítő
- 1/4 teáskanál szódabikarbóna
- 200 ml növényi tej
- 1/2 teáskanál teáskanál só
- 1 teáskanál fekete só
- pár tekerés frissen őrölt bors
- 1/3 teáskanál kurkuma (opcionális, a színe kedvéért)
- 1 evőkanál olívaolaj
A spárgás quiche elkészítése
- A lisztet mérd ki egy nagyobb tálba, és keverj hozzá fél teáskanál sót. A hűtőhideg vegán vajat kockázd fel, és gyors mozdulatokkal, hogy ne olvadjon meg a kezed hőjétől, morzsold a liszthez. Végül adj hozzá négy evőkanál jeges vizet, majd – szintén gyors mozdulatokkal – gyúrd össze. Ha nem áll össze a tészta, adj még hozzá 1-2 evőkanállal. Ha még nem készítettél vajas tésztát, itt részletesen leírjuk, hogyan kell szakszerűen morzsolni vagy késes aprítóban elkészíteni.
- Csomagold az elkészült tésztát frissen tartó fóliába vagy fedd le légmentesen egy tálban, és tedd a hűtőbe legalább fél órára.
- Miközben a tészta pihen, egy tálban keverj össze 50 gramm csicseriborsólisztet, egy evőkanál kukoricakeményítőt, egy teáskanál fekete sót, jó pár tekerés frissen őrölt borsot és 1/3 teáskanál kurkumát.
- Turmixolj össze 180 gramm natúr tofut, 90 gramm füstölt tofut és 200 ml növényi tejet, majd habverővel keverd az így kapott masszát a száraz mixhez. Fedd le légmentesen, és tedd hűtőbe legalább húsz percre.
- Közben készítsd elő a zöldségeket. Vágd le a spárgák fás, nem friss végeit, de semmiképpen ne dobd ki, ugyanis tökéletesen felhasználhatod később például zöldségalaplé készítéséhez. A koktélparadicsomokat tisztítsd meg és vágd félbe.
- Egy serpenyőben hevíts egy evőkanál olívaolajat, és közepes lángon kezdd el rajta pirítani a spárgát. Sózd, borsozd és pirítsd 5-7 percig, amíg enyhén aranybarnára nem pirul.
- A sütőt melegítsd elő 180 ℃-ra.
- Ha letelt a fél óra, a tésztát nyújtsd ki egy tetszőleges sütőformába kb. 5-8 mm vastagon, tegyél a tészta tetejére egy sütőpapírt, és szórj bele tetszőleges száraz hüvelyest vagy gabonát – ez csak lesúlyozza a tésztát, de ettől még a későbbiekben elkészítheted és felhasználhatod majd a megszokott módon. Süsd 180 ℃-on 15 percig.
- A negyedóra leteltével vedd ki a tésztát a sütőből, öntsd rá a tofus masszát, majd jöhet rá a pirított spárga és a félbevágott koktélparadicsomok.
- Süsd további 40-45 percig, amíg aranybarna lesz a pitetészta és barna foltok jelennek meg a quiche közepén.
- Felvágás előtt hagyd legalább 20-30 percig hűlni.
Domján Csenge korábban biomérnök hallgató volt, jelenleg szociológiát tanul az ELTE-n. Már 7 éve vegán az állatokért és a környezetért. Célja, hogy tanulmányain keresztül a veganizmus tudományos aspektusait közérthetővé tegye és környezetvédelmi vonatkozásaiban segítsen eligazodni másoknak. Szívesen kísérletezik receptekkel, ezzel megmutatva a növényi alapú ételek sokszínűségét.