Egy friss tanulmány semmilyen jelentős különbséget nem mutatott izomépítés terén a vegán, vagyis növényi alapú fehérjét fogyasztó, valamint a mindenevő étrenden lévő sportolók között.
A növényi alapú sporttáplálkozás, habár egyre nagyobb teret hódít, továbbra is a periférián mozog. Az egyik olyan sportkategória, ahol még mindig tartja magát a „húst hússal” hozzáállás, az a testépítés, valamint az erősportok.
Az edzőtermek öltözőiben társalogva, valamint a testépítéssel foglalkozó weboldalakat böngészve találkozhatunk legtöbbször a „biológiai hasznosulás”, a „komplett aminosavprofil” és hasonló kifejezésekkel, amelyek mind az állati eredetű fehérjék előnyeit hivatottak bebetonozni a növényiekkel szemben.
Annak ellenére, hogy sportolók és testépítők bizonyítják nap mint nap, hogy a növényi alapú táplálkozás ugyanolyan, ha nem jobb eredmények elérését teszi lehetővé, mint az állati fehérjén alapuló étrend, a napokban kijött egy új kutatás, amely tovább erősíti a növényi fehérjék izomnövelésben játszott hatékony szerepét.
Az angliai University of Exeter és az amerikai University of Texas Medical Branch munkatársai által végzett kutatás célja az volt, hogy kiderüljön, a vegán táplálkozás képes-e az állati fehérjékben bővelkedő étrendhez hasonlóan hozzájárulni az izomtömeg-növekedéshez. Az eredményeket a Journal of Nutrition tudományos folyóiratban tették közzé.
A tanulmány első fázisában 16 egészséges fiatal felnőtt (8 férfi és 8 nő) végzett el egy 3 napos étrendprogramot, ahol az egyik étrendben kizárólag növényi eredetű fehérjék voltak megtalálhatók. Az alanyokkal naponta végeztettek lábgyakorlatokat.
A második fázisban 22 egészséges fiatal résztvevőt vizsgáltak, akik egy 10 hetes, magas intenzitású (5 edzés hetente) edzésprogramot végeztek és hasonlóan az első fázishoz, az étrend itt is megoszlott a kizárólag növényi, valamint a vegyes forrásból származó fehérjék között.
A fázisok előtt, közben és után is végeztek izomtömegmérést, ami után megállapították, hogy mindkét csoport azonos eredményeket produkált. Vagyis amennyiben az elegendő fehérjebevitel megtörtént, az izomtömeg-gyarapodás nem maradt el, függetlenül attól, hogy a sportolók vegyes forrásból, vagy kizárólag növényi forrásból fedezték a fehérjeszükségletüket.
Gyarapodnak a kutatási eredmények növényi fehérjék terén
Egy tavaly februárban publikált tanulmány is hasonló eredményekre jutott.
A kutatásban 38 férfit vizsgáltak három hónapon keresztül, akik kéthetes edzésturnusokban végezték a feladatokat. Az egyik csoport a vegyes táplálkozás mellett a testépítők egyik kedvenc fehérjeforrását, a tejsavófehérjét (whey) használta proteinszükségletük fedezésére.
A másik csoport kizárólag növényi étrendet folytatott, étrend-kiegészítőként pedig szójafehérjét alkalmaztak.
Az eredmények semmilyen különbséget nem mutattak a tejsavófehérjét használó csoport javára, mindkét társaság azonos mértékben tudta növelni az izomtömegét.
(VegNews)
Amatőr tájképfotós, öko-podcaster és állatjogi aktivista, aki lelkesen érdeklődik a fenntarthatóság és a természetvédelem iránt. Több civil egyesület alapítótagjaként rendszeresen részt vesz környezeti neveléssel, fenntarthatósággal és ismeretterjesztéssel kapcsolatos projektek szervezésében és lebonyolításában. Szabadidejét leginkább olvasásra, túrázásra, önképzésre és angol nyelvű vegán videók feliratozására fordítja.